آموزش ارزهاآموزش بیت کوین

چرا سقف عرضه بیت کوین محدود به ۲۱ میلیون واحد است؟

سقف عرضه بیت کوین 21 میلیون واحد است، یعنی تعداد واحدهای این ارز دیجیتال 21 میلیون واحد است. محدود است و بیشتر استخراج نخواهد شد. اما چرا ساتوشی ناکاموتو آیا این شماره خاص انتخاب شده است؟ با کمک یک مقاله از سایت Decrypt به بررسی دو احتمال برای توضیح این موضوع می پردازیم.

مانند بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال، بیت کوین با اصل عرضه محدود طراحی شده است. این بدان معناست که محدودیت خاصی برای تعداد بیت کوین هایی که می تواند وجود داشته باشد وجود دارد.

در مورد بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو مشخص کرده است که در نهایت تنها 21 میلیون واحد از این ارز دیجیتال وجود خواهد داشت. برای سایر ارزهای دیجیتال، این سقف عرضه به طور قابل توجهی متفاوت است. این محدوده از 18.9 میلیون واحد برای مونرو و دش از 100 میلیارد واحد برای سکه هایی مانند شروع می شود ریپل و ترون می رسد.

با محدود کردن سقف عرضه و کاهش سرعت تولید بیت کوین، ساتوشی قصد داشت به افزایش ارزش بیت کوین در طول زمان کمک کند.

نظریه جایگزینی عرضه پول

سازگاری واحدهای بیت کوین و حجم پول در جهان می تواند دلیل اصلی انتخاب ساتوشی برای عرضه 21 میلیون واحد بیت کوین باشد.

طبق ایمیلی که ظاهراً بین ناکاموتو و مایک هرن، یکی از مشارکت کنندگان در توسعه بیت کوین Core رد و بدل شده است، ساتوشی استدلال کرد که اگر 21 میلیون سکه در بخشی از اقتصاد جهان استفاده شود، 0.001 بیت کوین می تواند 1 یورو ارزش داشته باشد. این پیش بینی در سال 2013 زمانی که قیمت بیت کوین برای اولین بار از مرز 1000 یورو عبور کرد به حقیقت پیوست. امروز 0.001 بیت کوین برابر با 8.24 یورو است.

اگرچه در این ایمیل، ساتوشی قیمت بیت کوین را با یورو مقایسه می کند، اما یک محاسبه تقریبی نشان می دهد که او احتمالا آینده بزرگ تری را برای بیت کوین متصور بوده است، که بهتر توضیح می دهد که چرا او حداکثر عدد 21 میلیون را انتخاب کرده است.

در زمان ایجاد بیت کوین، کل عرضه پول جهان تقریباً 21 تریلیون دلار بود. این عدد که به عنوان عرضه پول “M1” شناخته می شود، از ارزش کل تمام پول های فیزیکی در جهان از جمله پول نقد، سکه و چک های مسافرتی به دست می آید.

اگر قرار باشد بیت کوین تنها ارز جهان شود و جایگزین تمام پول M1 شود، هر بیت کوین می تواند ارزشی معادل یک میلیون دلار داشته باشد. در این حالت، از آنجایی که هر واحد بیت کوین از 100 میلیون ساتوشی تشکیل شده است، هر ساتوشی می تواند 0.01 دلار ارزش داشته باشد.

این واقعیت که این اعداد بسیار شبیه به هم هستند، اگر عمدی نباشد، جالب است.

نظریه تنظیم زمان استخراج بلوک

اگرچه نظریه جایگزینی عرضه پول M1 منطقی ترین دلیل ساتوشی برای انتخاب عدد 21 میلیون به عنوان سقف بیت کوین است، توضیح ساده تری دیگری نیز وجود دارد.

با نگاهی به پارامترهای مورد استفاده برای کنترل عرضه بیت کوین، مشخص می شود که تعداد ۲۱ میلیون بیت کوین تضمینی برای استخراج بلوک در فواصل زمانی معین (هر ۱۰ دقیقه) در این شبکه است. این رقم همچنین به این معنی است که با نزدیک شدن به سقف عرضه، مقدار بیت کوین پرداختی به ماینرها در طول زمان کاهش می یابد. همانطور که مشخص است، پارامترهای تعیین شده توسط ساتوشی، خواه ناخواه حداکثر 21 میلیون بیت کوین ایجاد می کند.

در حال حاضر، کد Bitcoin Cor دشواری استخراج را تنظیم می کند تا اطمینان حاصل شود که مهم نیست چقدر باشد نرخ هش (هش ریت) شبکه به طور متوسط ​​هر 10 دقیقه یک بلوک جدید استخراج می شود. بر اساس این ویژگی، در هر چرخه چهار ساله در مجموع 210000 بلوک باید استخراج شود. پس از هر چهار سال، پاداش بلوک به نصف کاهش می یابد. در چرخه اول، 50 بیت کوین با استخراج هر بلوک تولید شد. این مقدار در سال 2012 به 25 بیت کوین در هر بلوک رسید و سپس به 12.5 بیت کوین در هر بلوک در سال 2016 کاهش یافت. پس از هاوینگ سال 2020، پاداش بلاک به 6.25 بیت کوین در هر بلوک رسیده است.

اگر این جریان را ادامه دهید، متوجه خواهید شد که پاداش کل بلوک برای هر چرخه 100 است. عدد 100 از محاسبه سری مربوط به مجموع بسط هندسی با جمله اول 50 (a) به دست می آید. مقدار نسبت 0.5 (r). با ضرب این عدد در 210000 بلاک برای هر چرخه، به حداکثر عرضه 21 میلیون سکه خواهید رسید.

آیا سقف عرضه بیت کوین یک حرکت فلسفی است یا محصول منطق ریاضی محض؟ پاسخ این سوال را فقط ساتوشی ناکاموتو می‌داند و هنوز راز این شماره ویژه را فاش نکرده است.

این مطلب چه میزان برای شما مفید بود؟

میانگین رتبه / 5. تعداد رای :

تا حالا کسی رای نداده! اولین نفر شما باشید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا