آموزش ارزها

ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟

ارز دیجیتال یا کریپتو کارنسی مبحثی بسیار جذاب و البته جدید برای علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری می‌باشد. از این رو ما امروز در این مقاله به بررسی دقیق معقوله ارز دیجیتال چیست به زبان ساده پرداختیم. اگر شما هم تا الان وارد این بازار پولساز و البته خطرناک نشده‌اید یا در ان فعالیت می‌کنید ولی سوالاتی دارید که پاسخ آنها برای شما هنوز مشخص نیست، پیشنهاد میکنم تا این مقاله از اکسچنج کن را از دست ندهید.

عده‌ای ارز دیجیتال را پول الکترونیکی می‌نامند. این نام‌گذاری تقریبا درست است چرا که مبنی کار این پول کد‌های صفر و یک است. این پول با سایر اوراق سرمایه‌گذاری و بانکی و همچنین سکه و پول فیزیکی شباهت‌های بسیار زیادی دارد. اما تفاوت اصلی کریپتورکارنسی با سایر اوراق سرمایه‌گذاری در نحوه انتقال و ذخیره و همچنین استخراج آنها می‌باشد.

تاریخچه کریپتوکارنسی

در سال 2009 اولین ارز دیجیتال با نام بیت کوین وارد بازار شد. در آن زمان کمتر کسی فکر می‌کرد که این پول الکترونیکی تا این حد بتواند جذاب و البته گرانقیمت شود. حدود سال 2009 میلادی بود که اولین تراکنش بیت کوین در سطح جهان انجام شد. در این تراکنش ساتوشی ناکامونو برای آنکه بتواند سیستم تراکنش بیت کوین را به خوبی آزمایش کند، 10 بیت کوین برای یکی از توسعه‌دهندگان این پول الکترونیک به نام هال فینی ارسال کرد. اگر هال فینی این 10 بیت کوین را به یادگار نگه داشته باشد، الان مالک سرمایه‌ای بسیار عظیم خواهد بود.

در ابتدا نظر‌های زیادی به سمت بیت کوین جلب نشد. کمتر کسی از این ارزدیجیتال و کلا معقوله کریپتوکارنسی خبر نداشت. هیچکس باور نمیکرد که بتوان روی چیزی به نام پول الکترونیک که ماهیت فیزیکی ندارد سرمایه گذاری کرد. اما این ارز دیجیتال مورد توجه برخی از کاربران قرار گرفت. دلیل توجه آنها ویژگی‌ها و مزیت‌های مختلف آن بود که ما در ادامه به آنها اشاره کردیم.

مزیت‌های ارز دیجیتال

هنگامی که بشر به سمت چیزی حرکت می‌کند بی‌شک به دنبال به دست آوردن مواردی است. اگر چیزی برای عرضه دارید ولی در آن مزیتی وجود ندارد، خود را برای بازاریابی آن به زحمت نیندازید چرا که اگر ارزشی در کاری وجود نداشته باشد، بی شک خریدار هم ندارد.

ارز‌های دیجیتال توانسته‌اند امروز به عنوان یک بخش جدایی ناپذیر از زندگی سرمایه گذاران تبدیل شوند. توسعه دهندگان آنها این موفقیت را مدیون مزیت‌ها و ارزش‌های این پول‌های الکترونیک هستند.در ادامه با این مزیت‌ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

پول یا ارزی دیجیتالی است

یکی از بهترین مزیت‌هایی که میتوان از ارز‌های دیجیتال نام برد قابلیت دیجیتالی بودن آن است. فرض کنید که سکه یا مقداری پول را برای آینده خود پس انداز یا سرمایه‌گذاری کرده‌اید. آنها را کجا نگهدازی می‌کنید؟ نگهداری از وسایل با ارزش از آن دست چالش‌هایی است که همه با آن رو به رو هستیم. از این رو اگر بتوانیم کالا یا پولی را برای سرمایه گذاری انتخاب کنیم که نیازی به محل فیزیکی برای ذخیره انها وجود نداشته باشد کار ما بسیار راحت خواهد شد.

ارز دیجیتال نیز بر همین اصل پیاده‌سازی شده است. شما برای ذخیره و نگهداری آن نیازی به مکان فیزیکی ندارید. محل ذخیره آن کیف پول ارزدیجیتال است که جلوتر در همین مقاله به آن پرداخته‌ایم.

مبادله آسان در ارز دیجیتال

برای خرید سکه به طلا فروشی مراجعه می‌کنیم. برای دریافت پول به سراغ بانک می‌رویم. اما برای خرید ارز دیجیتال نیاز به مراجعه به یک یا دو محل خاص نداریم. ارز‌های دیجیتال متمرکز نیستند و میتوان آنها را از هرشخص در هر مکانی و به هر نحوی خریداری کرد. مهم نیست در کجا باشید، مهم این است که تمایل و پول خرید آن را داشته باشید. میتوانید به راحتی و با اتصال به رایانه شخصی خود نسبت به خرید آن در هر ساعت از شبانه روز اقدام کنید.

ارز دیجیتال یک ارز متمرکز نیست

پول الکترنیک در یک کامپیوتر یا سرور مرکزی که تحت مالکیت یک شرکت خاص باشد قرار ندارد. آنها بصورت کاملا گسترده در بین هزاران سیستم پخش شده‌اند. با توجه به اینکه برای استفاه از آن نیاز به اتصال به سرور خاصی را نداریم میتوانیم آنرا غیر متمرکز بنامیم.

مبادلات بدون رهگیری با ارز دیجیتال

کشور‌هایی مثل ایران که در تحریم‌های سخت اقتصادی هستند، با دریافت پول خود از سایر کشور‌ها دچار مشکلات زیادی می‌شوند. گاهی اوقات کشور بدهکار پول را به حساب ایران واریز می‌کند اما بانک مقصد پول را به ایران تحویل نمی‌دهد. آنها دلیل اینکار را ترس از تحریم اقتصادی آمریکا می‌نامند. البته ترس آنها نیز کاملا به جا است. اگر آمریکا متوجه واریز پول یا همکاری کشور و شرکتی با ایران شود، فورا آن کشور را در لیست تحریمی خود قرار می‌دهد و این موضع باعث ضرر و زیان آن شرکت می‌شود.

از موضوع بالا نتیجه میگیریم که این کشور یا شرکت‌های طرف معامله باید دنبال راهکاری برای پنهان کردن معامله خود باشند. اگر آن کشور یا شرکت مورد نظر پول را به طریق ارز دیجیتال به ایران تحویل دهد، هیچکس متوجه این معامله نخواهد شد.  آنها میتوانند بدون اینکه کشور ثالتی از معاملات آنها مطلع شود پول را به راحتی به کشور تحریم شده تحویل دهند. 

نیازی به واسطه نیست

برای خرید و فروش ارز دیجیتال فقط کافی است که توانایی و دانش کار با رایانه و اینترنت را داشته باشید. بر همین اساس دیگر نیازی نیست تا برای خرید یا فروش آن به شخص ثالثی مراجعه کنید و پول خود را در اختیار آن شخص بگذارید. البته این نکته راهم ذکر کنم که برای خرید ارز دیجیتال ما به صرافی‌های مختلفی نیاز داریم که این مورد امری اجتناب ناپذیر است. اما منظور از واسطه شخص سوم دیگری بجز شما و صرافی است که حضور آن شخص میتواند پول و سرمایه شما را به خطر بیندازد.

امنیت بالا کدگذاری ارزهای دیجیتال

امنیت بالا کدگزاری ارزهای دیجیتال

امنیت بالا با کدگذاری

این مورد نیز وابستگی بسیار زیادی به مبادلات بدون رهگیری دارد. فرض کنید که مبادله ارز دیجیتال را انجام داده اید. آنگاه اگر در مبدا یا مقصد شخص یا اشخاصی متوجه هویت شما بشنوند چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ عملناً ماهیت معاملات بدون رهگیری از بین خواهد رقت. از این رو اطلاعات شما در مبدا و مقصد معاملات رمزنگاری خواهد شد و توسط سیستم‌های دیگر غیرقابل دسترسی خواهد بود.

ارز دیجیتال یک ارز جهانی است

یکی از مشکلات بسیار بزرگ در سر راه معاملات جهانی واحد پولی است. برای مثال اگر قصد داشته باشید با شخصی عراقی معامله‌ای انجام دهید باید معاملات خود را بر پایه ریال یا دینار انجام دهید. اگر آن طرف مبادلات شما یک شخص روسیه‌ای باشد چه؟

آیا میتوان با آن شخص نیز بر پایه دینا معامله کرد؟ قطعا خیر. شما باید با آن شخص که در روسیه زندگی می‌کند بر پایه روپل روسیه معامله کنید. اما در مورد ارز دیجیتال این مورد به خوبی حل شده است. تمام دنیا از این پول الکترونیک استفاده می‌کنند. فقط کافی است با شخص مورد نظر خود بر سر یکی از واحد‌های ارز دیجیتال به توافق برسید.

آیا ارزهای دیجیتال قانونی هستند؟

شکی نیست که این ارزها در ایالات متحده قانونی هستند ، اگرچه چین اساساً استفاده از آنها را ممنوع کرده است و در نهایت قانونی بودن آنها به هر کشور بستگی دارد. همچنین مطمئن شوید که چگونه می توانید خود را در برابر کلاهبردارانی که ارزهای رمزپایه را فرصتی برای سرمایه گذاران سنگین می‌دانند محافظت کنید. مثل همیشه ، با احتیاط خرید کنید.

انواع ارز دیجیتال چیست

انواع ارزهای دیجیتال

نمونه انواع ارزهای دیجیتال

در بالا در قسمت ” ارزدیجیتال یک ارز جهانی است ” به موردی اشاره کردیم. ما در انتهای این بخش گفتیم که اگر قصد دارید با شخصی در خارج از ایران مبادلات مالی داشته باشید، باید بر سر یک ارز دیجیتال به توافق برسید. این مورد نیازمند بررسی بیشتر است. ما در دنیای کرپیتورکارنسی و رمزارزها فقط با یک ارز دیجیتال به نام بیت کوین رو به رو نیستیم. تعداد بسیار زیادی ارز دیجیتال در جهان وجود دارد که روز به روز به تعداد آنها اضافه خواهد شد. در پایین ما به معرفی مختصری در مورد برخی از این ارز‌های دیجیتال پرداخته‌ایم.

 • بیت کوین : مشهورترین و گران ترین ارز دیجیتال است. این پول الکترونیک هم اکنون در رده اول رمز ارز دیجیتال قرار دارد. نماد آن BTC است.
 • اتریوم : در رده دوم ارز‌های دیجیتال قرار دارد و نماد آن نیز ETH است.
 • بایننس کوین : در رده سوم ارزهای دیجیتال قرار داد و نماد آن BNB است. 
 • تتر : رده چهارم این جدول به این کریپتور کارانسی می‌رسد. آن را میتوانید با نماد USDT در صرافی‌های مختلف پیدا کنید
 • سولانا : در رده پنجم ارز‌های دیجیتال قرار دارد و با نماد SOL میتوانید آن را پیدا کنید
 • کادانو : کاردانو در رده ششم ارز‌های دیجیتال قرار دارد و نماد ADA میتوناید آنرا پیدا کنید.
 • ریپل : ریپل در رده هفتم قرار دارد. نماد آن XRP است.
 • پولکادات : این پول دیجیتال نیز در رده هشتم قرار دارد و با نماد DOT در دسترس است.
 • شیبا اینو : در رده نهم جدول قرار گرفته است. میتوانید آنرا با  نماد SHIB پیدا کنید.
 • دوج کوین : این پول دیجیتال بسیار مورد توجه ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت تسلا و اسپیس ایکس می‌باشد. نماد آن DOGE است.

خب در بالا به معرفی خیلی مختصر در مورد ده ارز دیجیتال برتر دنیا پرداختیم. اگر نیاز به بررسی دقیق‌تر هرکدام از آنها داشتید میتوانید به بخش معرفی آنها مراجعه کنید.

بهترین کیف پول ارز دیجیتال 

بهترین کیف پول ارز دیجیتال 

کیف پول ارز دیجیتال

 هنگامی که شی یا وسیله با ارزشی را حریداری می‌کنید باید به فکر محلی برای نگهداری آن باشید. در مورد ارز‌های دیجیتال نیز همین موضوع صدق می‌کند. در دنیای دیجیتال برای نگهداری پول‌های الکترونیک چند نوع کیف پول وجود دارد که جلوتر به معرفی هرکدام از آنها پرداخته‌ایم.

کیف پول دسکتاپ برای ارز دیجیتال

این کیف پول در قالب یک نرم افزار فقط روی یک لپ تاپ یا کامپیوتر قابل نصب و استفاده است. یعنی اگر این کیف پول را بر روی لپ تاپ خود نصب کنید، دیگر نمیتوانید از طریق دسگاه دیگری به آن کیف پول وارد شوید.

کیف پول موبایل

این کیف پول نیز همانند مورد قبلی فقط بر روی یک دستگاه قابل استفاده است. با این تفاوت که از آن میتوان فقط بر روی موبایل استفاده کرد. با خواندن مقاله بهترین کیف پول ارز دیجیتال برای اندروید میتواند در انتخاب کیف پول ارز دیجیتال برای گوشی های اندروید به شما کمک کند.

کیف پول آنلاین یا تحت وب برای ارز دیجیتال

این مورد از کیف پول‌های ارز دیجیتال برای تمامی دستگاه‌ها در دسترس است. حتی اگر با موبایل یا دسکتاپ آنرا ایجاد کرده باشید، بازهم میتوانید با دستگاه دیگری به آن وارد شوید.

کیف پول کاغذی

این کیف پول نیز همانند تحت وب با هر دستگاهی در دسترس است. هنگامی که آنرا ایجاد می‌کنید یکسری کد به شما داده خواهد شد. از آن کد برای ورود‌های بعدی به کیف پول استفاده می‌شود. شما باید آن کد‌ها را در جایی ذخیره کنید تا در ورود‌های بعدی به مشکل برنخورید.

سخت افزاری برای ارز دیجیتال

یکی از ایمن‌ترین کیف‌پول‌های ارز دیجیتال، کیف پول سخت افزاری است. در این مورد شما باید یک قطعه سخت افزاری مثل فلش را از شرکت ارائه دهنده آن کیف پول دریافت کنید. برای ورود‌های بعدی به آن کیف پول باید حتما آن قطعه فیزیکی به دستگاه شما وصل باشد.

حال که در مورد کیف پول ارز دیجیتال مطلبی را باهم مرور کردیم و با هرکدام از آنها آشنا شدیم. قصد داریم تا بهترین کیف پول ارز دیجیتال را به شما معرفی کنیم. 

اینکه کدام کیف پول را میتوان بهترین توصیف کرد بستگی به شما دارد. اگر شما فردی بسیار حساس هستید و تمام کارهای خود را فقط با یک دستگاه اندروید یا لپ تاپ و پی سی انجام می‌دهید، بهترین کیف پول برای شما همان کیف پول موبایل یا دسکتاپ است. چرا که از نظر امنیت در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد و خیال شما از این بابت که کسی نتواند وارد کیف پول شما شود راحت می‌باشد. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که اگر هکری بتواند از راه دور به سیستم شما نفوذ کند آنگاه کیف پول شما به خطر خواهد افتاد. 

اما اگر فردی هستید که مدام در حال تراکنش و معاملات ارز دیجیتال می‌باشید باید از کیف پول تحت وب استفاده کنید. این کیف پول به شما این قابلیت را می‌دهد که در هرجا و هر مکانی با هر دستگاهی به کیف پول خود متصل شوید و عملیات برداشت یا واریز ارز دیجیتال را از آن انجام دهید. با اینکار همیشه کیف پول شما در دسترس خواهد بود. 

اما اگر قصد دارید تا در فضایی فوق امنیتی گام بردارید ما به شما سخت افزاری را پیشنهاد می‌کنیم. با این کیف پول تا زمانی که کارت سخت افزاری در دست شما باشد هیچکس توانایی ورود به کیف پول شما را نخواهد داشت و شما از امنیت بالایی برخوردار هستید. فقط باید بسیار مراقب کارت سخت افزاری خود باشید.

ثبت نام در ارز دیجیتال

افزاد زیادی در مورد ثبت نام در ارز دیجیتال پرسجو می‌کنند. اما باید به آنها پاسخ داد که ورود به دنیای کریپتوکارنسی مثل سایرکارها نیاز به ثبت نام آنچنانی ندارد. این کار خیلی سریع و آسان انجام می‌شود. 

برای خرید ارز دیجیتال شما نیاز به انتخاب یک صرافی خوب دارید. در دنیا صرافی‌های مختلفی وجود دارد که این کار را برای شما انجام می‌دهد. اما با توجه به تحریم‌های مالی کشورمان، امکان خرید توسط ایرانیان در این صرافی‌ها تقریبا وجود ندارد. برخی از آنها فقط بر پایه دلار معاملات خود را انجام می‌دهند. از این رو برای خرید ارز دیجیتال شما نیاز به یک صرافی ایرانی دارید تا این کار را برای شما انجام دهند. 

تشخیص و خرید ارز های دیجیتال معتبر

اگر می خواهید ارز دیجیتال را در صرافی ها بخرید ، به جزییات مربوطه در خصوص خرید ارزهای دیجیتال دقت کنید:

 • چه کسی مالک شرکت است؟ مالک قابل شناسایی و شناخته شده نشانه مثبت است.
 • آیا سرمایه گذاران عمده دیگری نیز در آن سرمایه گذاری می کنند؟ اگر سایر سرمایه گذاران معروف یک قطعه ارز بخواهند ، نشانه خوبی است.
 • آیا شما در این شرکت سهمی خواهید داشت یا فقط ارز یا توکن دارید؟ این تمایز مهم است. داشتن یک سهم به این معنی است که می توانید در سود یا ضرر آن سهیم باشید (شما یک مالک هستید) ، در حالی که خرید توکن به این معنی است که شما حق استفاده از آنها را دارید ، مانند تراشه های موجود در کازینو.
 • آیا ارز از قبل توسعه یافته است یا این شرکت به دنبال جمع‌آوری پول برای توسعه آن است؟ هرچه در امتداد محصول بیشتر باشد ، خطر کمتری نیز دارد.

هرچه جزئیات بیشتری داشته باشد ، میتواند نشانه خوبی از اعتبار آن ارز نشان دهد. اما این سوال که چگونه تشخیص دهیم ارز معتبر است یا خیر، کاملاً موضوع جداگانه ای است و این نیاز به زیرکی زیادی در بازار دارد.

سرقت ارزهای دیجیتال

سرقت ارزهای دیجیتال

اما فراتر از این نگرانی ها ، با داشتن ارز دیجیتال شما در معرض خطر سرقت قرار میگیرید ، زیرا هکرها سعی می کنند به شبکه های رایانه ای نفوذ کنند که دارایی های شما را سرقت کنند. پس از سرقت صدها میلیون دلار بیت کوین توسط هکرها ، یک صرافی مشهور در سال ۲۰۱۴ ورشکستگی خود را اعلام کرد. این خطرات معمول برای سرمایه گذاری در سهام موجود ندارد.

آیا باید ارز دیجیتال بخرید؟

خرید ارز دیجیتال با گوشی همراه

خرید ارز دیجیتال با گوشی همراه

این سوالی است خیلی ها می پرسند و جواب آن نیز نسبی است چرا که همه چیز به فرد ربط دارد و اینکه چقدر حاضر است ریسک کند.

ارز ها می توانند یک خرید فوق‌العاده سوداگرانه باشند اما در عین حال بی ثبات هستند. معاملات سهام شرکت ها معمولاً نسبت به سرمایه گذاری در ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین ریسک کمتری دارد.

این مطلب چه میزان برای شما مفید بود؟

میانگین رتبه / 5. تعداد رای :

تا حالا کسی رای نداده! اولین نفر شما باشید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

منبع
investopediaforbeswikipedia
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا