آموزش ارزها

چیا چیست؟ (XCH) چگونه می توان آن را با هارد دیسک استخراج کرد

استخراج ارزهای دیجیتال همیشه خبرساز بوده است – و نه نوع خوبی. تمرکز فزاینده ای بر تأثیرات زیست محیطی استخراج ارزدیجیتال شده است ، به ویژه استخراج ‘اثبات کار’ (PoW) پر انرژی که توسط بیت کوین و (در حال حاضر) توسط اتریوم استفاده می شود.

هدف چیا این است که همه این موارد را با مکانیسم اجماع جدید ‘اثبات فضا و زمان’ تغییر دهد که از ذخیره‌سازی به جای قدرت پردازشی برای تأمین امنیت شبکه استفاده می کند. سازندگان آن ادعا می کنند که نسبت به اثبات ارز دیجیتال شده مانند بیت کوین امن تر ، توزیع شده و بیهوده ضایع تر است – و قبلاً در بین ماینرها که هارد دیسک های مورد نیاز برای پرورش آن را جمع‌آوری کرده اند ، محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

در این مقاله از نحوه شروع به کار به عنوان یک استخراج کننده چیا شرح داده شده است.

چیا چیست؟

چیا یک بلاک چین ، ارز دیجیتال و پلتفرم معاملات هوشمند است که برای تسهیل پرداخت های فرامرزی ، خدمات سپرده گذاری و قیمومیت نهادی در نظر گرفته شده است.

چیا که توسط برام کوهن ، خالق BitTorrent توسعه یافته است ، برای اولین بار در آگوست 2017 تصور شد و در مه 2021 راه‌اندازی شد ، با پاداش های استخراج در ماه مارس به صورت آنلاین و ارز دیجیتال شده با معاملات در ماه مه فعال می شوند.

این شرکت از جمله حامیان معروف مانند Andreessen Horowitz و Galaxy Digital جذب شده است و برنامه های بلندپروازانه ای برای ایجاد ‘بانک تجاری بین المللی با قابلیت تنظیم سریعتر از بیت کوین‘ دارد.

تفاوت چیا با سایر ارز دیجیتال شده در مکانیزم اجماع منحصر به فرد ‘اثبات فضا و زمان’ است ، روشی که از طریق آن بلاک چین ایمن می شود.

آیا میدانستید؟

چیا توسط برام کوهن ، مخترع BitTorrent توسعه یافت.
چیا چگونه کار می کند؟ اثبات فضا و زمان چیست؟

چیا از یک مکانیسم اجماع منحصر به فرد (سیستمی که یکپارچگی بلاک چین را تضمین می کند) استفاده می کند. در جایی که بیت کوین از اثبات مدل کار بر اساس قدرت پردازش استفاده می کند و بلاک چین ها مانند Flow و Cosmos از اثبات سهام استفاده می کنند ، چیا از چیزی به نام ‘اثبات فضا و زمان’ استفاده می کند.

به جای رقابت رایانه های قدرتمند برای حل مسائل ریاضی ، چیا از فضا بر روی هارد دیسک ها (HDDs) و درایوهای حالت جامد (SSD) ، همراه با مکانیک قرعه کشی استفاده می کند. استخراج کنندگان چیا روی هارد دیسک های خود 100 گیگابایت قطعه می نویسند. سپس هر قطعه با هش پر می شود. وقتی یک بلاک جدید به بلاک چین چیا اضافه می شود ، هش آن با هش های رانندگان استخراج کنندگان مقایسه می شود. کاربر با نزدیکترین مطابقت ، بلاک را برنده می شود و پاداش بلاک را دریافت می کند.

این عنصر ‘اثبات فضا’ است. با این حال ، از آنجا که پر کردن هارد دیسک ها با داده ها قدرت محاسباتی چندانی ندارد ، از لحاظ تئوری این زنجیره در برابر حمله ‘سنگ زنی’ آسیب پذیر است ، جایی که مهاجم چندین امکان را برای ضربه زدن به بهترین حمله می کند.

برای محافظت در برابر این امر ، شبکه همچنین مستلزم این است که زمان مشخصی بین بلوک ها فاصله داشته باشد. این بدان معناست که کاربران نمی توانند به سادگی قطعات را به طور نامحدود بازنویسی کنند تا راه حل را خراب کنند.


چه مزایایی در چیا وجود دارد؟

به اعتقاد وی ، مزیت اصلی اثبات مدل فضا و زمان چیا این است که این سازگار با محیط زیست است تا اثبات ارز دیجیتال مانند بیت کوین است.

درباره بیت کوین بیشتر بدانید :  بیت کوین چیست

از آنجا که بیت کوین از ماینرها می خواهد که از قدرت پردازشی (و در نتیجه برق) سرمایه گذاری کنند ، باعث ایجاد رقابت تسلیحاتی بین ماینرها شده است. کل مصرف برق شبکه بیت کوین در حال حاضر بیشتر از مصرف برخی کشورها است. جاری شدن سیل در معدن زغال سنگ چین در آوریل 2021 و تأثیر آن بر صنعت استخراج بیت کوین ، همچنین نشان دهنده ادامه وابستگی ارز دیجیتال به سوخت های فسیلی است.

با تمرکز بر فضای ذخیره‌سازی و نه قدرت پردازشی برای ایمن‌سازی شبکه ، چیا انرژی کمتری مصرف می کند. با این حال ، همانطور که برخی منتقدان اشاره کرده اند ، این بدان معنا نیست که هیچ تاثیری بر محیط زیست ندارد. از آنجا که استفاده از هارد دیسک ها تنها برای استخراج چیا ضروری است ، می توان تاثیرات زیست محیطی تولید این درایوها را به چیا نسبت داد. اجرای اثبات گره فضایی همچنین مستلزم این است که مقداری برق مصرف شود ، که اگرچه به میزان قابل توجهی کمتر از اثبات گره کار است ، اما هنوز بیش از صفر است – مقداری که اگر چیا وجود نداشت ، مصرف می شد.

همچنین ادعاهایی مبنی بر اینکه استخراج چیا به درایوها آسیب می رساند ، به ویژه SSD های کوچکتر که برای ‘توطئه’ استخراج کنندگان استفاده می شود. اگرچه برام کوهن ، بنیانگذار چیا ، این ایده را که هارد دیسک های چیا را می سوزاند تا زمانی که استخراج کنندگان ارز به HDD یا SSD های کلاس سازمانی پایبند باشند ، رد کرده است ، ارائه دهنده خدمات ابری آلمانی Hetzner استخراج ارز دیجیتال را در سرورهای خود ممنوع کرده است ، به دلیل نگرانی از اینکه استخراج چیا می تواند منجر شود. خرابی زودرس درایوهای ذخیره‌سازی آن.

اگر از یک HD معمولی قدیمی یا SSD کلاس سازمانی استفاده کنید ، درایو شما هیچ مشکلی نخواهد داشت. طراحی روی هارد دیسک ها ، از جمله هارددیسک که احتمالاً طرح خود را روی آن می گذارید ، خوب کار می کند. کمی کندتر است و نیاز به فضای بیشتری برای سر دارد ، اما خوب کار می کند.

برام کوهن (ramcohen) 16 مه 2021

و اگر استخراج چیا باعث فرسودگی زودرس رانندگی شود ، می تواند منجر به افزایش زباله های الکترونیکی شود و به اعتبار محیط زیست آسیب برساند.

توکن XCH چیست؟

XCH نشانه اصلی شبکه چیا است. برای معاملات و ارائه پاداش به عنوان مشوق برای کاربران استفاده می شود.

از کجا و چگونه چیا بخریم

به عنوان یک فرد تازه‌وارد در حوزه ارز دیجیتال شده ، توکن XCHA Chia در بسیاری از صرافی های برجسته مانند Coinbase و Binance در دسترس نیست. می توان آن را در OKEx ، Gate.io و MXC و سایر موارد خریداری کرد. در اینجا یک راهنمای گام به گام خرید XCH در OKEx ، ابتدا با خرید Tether ، یک استیبل کوین و جایگزینی آن با XCH ، آورده شده است. و همینطور اگر مایل به خرید از اکسچنج کن هستید میتوانید آن را خریداری کنید.

مرحله 1: حساب OKEx خود را ایجاد یا وارد شوید. پس از ورود به سیستم ، روی ‘خرید/فروش’ کلیک کنید و از منوی کشویی USDT را انتخاب کنید. روش پرداخت و مبلغ دلخواه خود را انتخاب کرده و روی ‘خرید USDT’ کلیک کنید.

مرحله 2: هنگامی که کیف پول خود را با USDT بارگذاری کردید ، به صفحه بازارها بروید و پایین بروید تا زمانی که ارز دیجیتال شده Chia XCH را پیدا کنید. روی آن کلیک کنید ، سپس روی برگه با علامت ‘تبدیل’ کلیک کنید. مبلغی را انتخاب کنید – در اینجا ما 20 USDT را تبدیل می کنیم – و روی دکمه ‘تبدیل اکنون’ کلیک کنید. اکنون باید XCH را در کیف پول مبادله خود داشته باشید.

نحوه استخراج چیا با هارد دیسک

استخراج چیا نسبت به استخراج ارزدیجیتال معمولی متفاوت است. برای کاشت محصول ، ابتدا باید مقداری ذخیره‌سازی ذخیره کنید.

استخراج کنندگان چیا معمولاً قطعات خود را بر روی یک SSD بزرگ و سریع می نویسند-SSD های کوچک مصرف کننده به سرعت فرسوده می شوند و HDD ها ، در حالی که ظرفیت ذخیره سازی زیادی را ارائه می دهند ، بسیار کندتر هستند. سپس استخراج کنندگان قطعات نهایی خود را به یک HDD بزرگ منتقل می کنند. قطعات چیا کمی بیش از 100 گیگابایت هستند ، اما تا 350 گیگابایت حافظه موقت نیاز دارند. شما باید هزینه اولیه خود را با دقت در نظر بگیرید ، از جمله ظرفیت SSD ، ظرفیت HDD و هزینه سایر اجزای مورد نیاز در صورت ساختن از ابتدا ، و سپس آن را در برابر احتمال برنده شدن در ‘قرعه کشی’ وزن کنید. پاداش های چیا را اختصاص می دهد.

خوشبختانه ماشین حساب های آنلاین مفیدی وجود دارد که کارهای سنگینی را برای شما انجام می دهد و شما را قادر می سازد تا برآورد درآمد خود را بر اساس تعداد قطعاتی که دوست دارید در مزرعه ، هزینه های سخت افزاری و قیمت فعلی XCH محاسبه کنید.

هنگامی که بیلد خود را جمع‌آوری کردید ، باید برای نصب چیا به وب سایت چیا مراجعه کنید. با کلیک بر روی ‘نصب Chia blockchain’ شما را به صفحه Github پروژه می برد ، جایی که می توانید از طیف وسیعی از گزینه های سیستم عامل پشتیبانی شده (از جمله Windows ، MacOS و اوبونتو) انتخاب کرده و نصب کننده مربوطه را بارگیری کنید.

پس از بارگیری و اجرای نصب کننده ، با صفحه ای روبرو می شوید که به شما این امکان را می دهد که یک کلید خصوصی جدید ایجاد کنید یا یک کلید خصوصی موجود را وارد کنید. روی ‘ایجاد کلید خصوصی جدید’ کلیک کنید. این عبارت دانه 24 کلمه ای شما را ایجاد می کند ، که باید آن را بنویسید و در مکانی امن ذخیره کنید (بهتر است از آن عکس نگیرید یا آن را در درایو ابری ذخیره نکنید ، زیرا این موارد می تواند به خطر بیفتد و شخص دیگری را قادر سازد به وجوه خود دسترسی داشته باشید)

وقتی روی رابط اصلی کلیک کردید ، روی ‘Plots’ ، سپس ‘Add a plot’ کلیک کنید. اینجاست که فضای درایو را به قطعات چیا اختصاص می دهید.

در این صفحه ، می توانید اندازه طرح خود (معمولاً کمی بیش از 100 گیگابایت) ، تعداد قطعات روی درایو خود را انتخاب کرده و یک صف طرح برای اجرای سری تنظیم کنید. همچنین باید فهرست راهنمای موقت و نهایی خود را مشخص کنید. فهرست موقت جایی است که قطعات ابتدا ایجاد می شوند (معمولاً روی SSD سریع) ، و فهرست نهایی جایی است که برای استخراج ذخیره می شوند و منتظر مقایسه با چالش بلوک (معمولاً در HDD درجه تجاری) هستند.

هنگامی که چیا را نصب کردید ، مدتی طول می کشد تا بلاک چین همگام شود تا بتوانید استخراج را شروع کنید ، اگرچه می توانید بلافاصله روی طرح ریزی کار کنید.


دیگر نقات قوت چیا

چیا پرتاب قابل توجهی داشته است. گزارش شده است که حتی قبل از پخش زنده باعث کمبود هارد دیسک در جنوب شرقی آسیا شده است. در آن زمان اندازه شبکه چیا حدود 600 پتابایت بود. تا مه 2021 به 10 اگزابایت رسیده بود. مانند ماینرهای اتریوم که GPU ها را جمع آوری می کنند ، استخراج کنندگان چیا برای دستیابی به هارد دیسک ها تلاش کردند ، با مدیر شبکه چیا ، ژن هافمن ، اعتراف کرد که ‘ما به نوعی زنجیره تامین کوتاه مدت را از بین برده ایم.’

گروهی که شکایتی ندارند ، تولیدکنندگان هارد دیسک هستند که با افزایش ناگهانی تقاضا برای محصول خود ، قیمت سهام خود را به طور غیر منتظره افزایش دادند.

خود شبکه چیا پس از جمع‌آوری 61 میلیون دلار از سرمایه گذاران از جمله Andreessen Horowitz ، Richmond Global Ventures و Breyer Capital ، ارزش خود را بیش از دو برابر و به 500 میلیون دلار رسانده است. هافمن این بودجه را برای استخدام ‘سوخت موشک’ نامید و برنامه هایی را برای عرضه اولیه سهام یا فهرست عمومی از طریق ادغام SPAC در اسرع وقت اعلام کرد.

در همین حال ، این شرکت قصد دارد مأموریت خود را برای دستیابی به پذیرش نهادی برای سیستم تجاری و پرداخت خود پیش ببرد. دیوید فرزی ، مدیر شرکتی در ریچموند گلوبال ونچرز ، به بلومبرگ می گوید: ‘اگر بیت کوین با دانش 13 سال گذشته طراحی شود ، چیا به نظر می رسد.’ این جاه طلبی والایی است-اما با توجه به اینکه بیت کوین به دلیل تاثیرات زیست محیطی اش مورد انتقاد قرار می گیرد ، ممکن است هنوز گشایشی برای یک ارز دیجیتال شده سازگار با محیط زیست وجود داشته باشد.

این مطلب چه میزان برای شما مفید بود؟

میانگین رتبه / 5. تعداد رای :

تا حالا کسی رای نداده! اولین نفر شما باشید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا