آموزش ارزها

تورچین (Thorchain) چیست؟ پل DeFi برای بیت کوین ، اتریوم و …

در حالی که بازارهای ارزدیجیتال در حال بلوغ هستند ، محصولات مالی بیشتری تولید می کنند و کاربران را به دست می آورند ، اکثر دارایی های رمزنگاری شده هنوز در شبکه های اصلی خود به سر می برند. این بدان معناست که دارایی های ایجاد شده در شبکه ای مانند اتریوم قابل استفاده نیستند یا مستقیماً در یک شبکه رمزنگاری دیگر مانند بلاک چین بیت کوین یا زنجیره هوشمند Binance قابل معامله نیستند.

تعویض دارایی ها در بلاک چین ها متکی به واسطه ها در قالب مبادلات مانند Coinbase یا Binance است یا به نسخه های رمزگذاری شده دارایی ها مانند Wrapped Bitcoin وابسته است. این بدان معناست که در حالی که اکوسیستم های بلاکچین منفرد ممکن است مایع باشند ، به این معنا که بازار فعال خریداران و فروشندگان وجود دارد ، اما بازارهای رمزنگاری در کل تجزیه شده و در نتیجه غیرقابل نقد شدن هستند.در این مقاله از اکسچنج کن قصد داریم تا تورچین و دی فای را توضیح دهیم.


تورچین چیست؟

تورچین یک پروتکل بلاک چین است که بر روی Cosmos ساخته شده است ، به اصطلاح ‘اینترنت بلاک چین’ ، که قصد دارد همه رمزنگاری را مایع کند. به دنبال این است که بتواند معاملات دارایی های رمزنگاری غیر بومی خود را انجام دهد ، مانند معامله بیت کوین (بیت کوین چیست) با اتریوم ، اما به طور کاملاً غیر متمرکز. در اصل ، بسیاری از کارهای Coinbase و Binance را انجام می دهد – اما بدون اینکه شخص ثالثی کنترل وجوه را در دست بگیرد.

پروتکل تورچین همچنین یک مبادله غیر متمرکز (DEX) با همین نام را تأمین می کند. مانند Uniswap یا SushiSwap ، Thorchain DEX به هرکسی اجازه می دهد تا دارایی های رمزنگاری شده خود را با ارائه نقدینگی به مجموعه دارایی ها معامله یا قرض دهد و در مقابل ، بازده (یا ‘بازدهی») آن دارایی ها را بدست آورد.


کی ، کی و چرا؟

تورچین توسط یک تیم عمدتا ناشناس ساخته شد. ‘chaosnet’ چند زنجیره ای پروتکل که در سال 2018 تصور شد ، سرانجام در آوریل 2021 پس از توسعه اولیه در چند شبکه آزمایشی راه‌اندازی شد.

هدف گسترده تر تیم و جامعه آن ایجاد نقدینگی غیر متمرکز برای از بین بردن نیاز به احزاب متمرکز است ، افرادی که به دلایل مختلف می توانند از دسترسی افراد به محصولات یا خدمات مالی خودداری کنند.

DeFi همانطور که از نامش پیداست ، همه چیز در مورد تمرکززدایی از دسترسی به منابع مالی است. DeFi مختصر مجموعه ای از محصولات مالی است که به کاربران اجازه می دهد بدون نیاز به واسطه شخص ثالث ، دارایی های رمزنگاری شده را قرض گرفته ، وام دهند ، خرید و فروش کنند. تورچین ، به عنوان یک DEX (همچنین به عنوان ‘مبادله غیر متمرکز’ شناخته می شود) ، بخشی از آن گروه از محصولات است و هدف آن این است که مرزهای تأمین مالی غیر متمرکز را حتی بیشتر پیش ببرد.

تیم تورچین حتی قصد دارد کنترل شبکه را تا تابستان 2022 به طور کامل به جامعه واگذار کند.


نحوه کار مبادله در Thorchain

تورچین برای تسهیل معاملات از سیستم وام دهی DEX دیگر ، یعنی وام های مداوم بانکور استفاده می کند. در این معاملات ، همه دارایی ها در مخازن نقدینگی واریز می شوند که با یک دارایی دیگر مشترک است ، که رمز بومی تورچین است ، RUNE.

RUNE در سایر معاملات با دارایی های دیگر مبادله می شود. در مبادله دارایی A با دارایی B ، پروتکل دو معامله را انجام می دهد ، مبادله A با RUNE و سپس RUNE با B. RUNE مبادله مضاعف چیزی است که امکان مبادله غیر متمرکز دارایی ها را در زنجیره های غیر حضوری فراهم می کند.

تا کنون ، این پروتکل طبق برنامه مورد نظر کار کرده است و این امر باعث شده است که RUNE تا ژوئن 2021 از نظر ارزش بازار در بین توکن های DeFi به ده رتبه اول برسد.

تورچین در ابتدا با پشتیبانی دارایی های Bitcoin ، Ethereum ، Bitcoin Cash ، Binance Smart Chain و Litecoin راه‌اندازی شد. پشتیبانی از نشانه ها و دارایی های دیگر به طور مداوم در حال اضافه شدن است.

ورود به چرخ دنده های تورچین

تورچین یک بلاک چین اثبات سهام (بر خلاف اثبات کار) است ، به این معنی که توسط اپراتورهای گره ای که پیوند و درآمد RUNE دارند ، ایمن و نگهداری می شود. گره ها رایانه هایی هستند که مبادله را تأیید می کنند و مجموعه ای برای دارایی ها ایجاد می کنند و در عوض پاداش دریافت می کنند.

در ابتدا صد نقطه اعتبار سنج برای گره ها در دسترس است ، اما شبکه می تواند تا 300 نقطه افزایش یابد. این نقاط به صورت دوره ای در یک ‘چرخش’ بازیافت می شوند ، با اطمینان از رقابت پذیری شبکه ، به ناشناس ماندن اپراتورها و ارائه یک لایه امنیتی اضافی به عنوان گره ها نمی توانند ‘کنترل’ (کنترل) شبکه را داشته باشند.

گره ها باید حداقل 1 میلیون RUNE پیوند داشته باشند تا واجد شرایط برای اعتبارسنجی باشند. RUNE در حال حاضر حدود 6 دلار ارزش دارد و ارزش بازار آن بیش از 1.3 میلیارد دلار است.

آیا میدانستید؟

گره هایی که به طور مخرب عمل می کنند RUNE متصل خود را از دست می دهند در حالی که گره هایی که به درستی عمل می کنند بخشی از درآمد پروتکل را به دست می آورند. RUNE وثیقه دارایی های دارایی را پذیرفته و در صورت سرقت یا هک به ارائه دهندگان نقدینگی می رود و اطمینان می دهد اعتبارسنجان صادقانه عمل می کنند.

هنگامی که مبادله انجام می شود ، دارایی به آدرس استخر یا طاق ارسال می شود. آدرس استخر شبیه آدرس ایمیل است ، با این تفاوت که به جای کلمات و نشانی اینترنتی که به شخص اشاره می کند ، مجموعه ای از ارقام و حروف است که به کیف پول دیجیتالی اشاره می کند.
به هنگامی که دو سوم گره ها آدرس سکه های دریافتی را تأیید می کنند ، دارایی دیگر را برای کاربر ارسال می کنند. باز هم ، مبادله ها بومی هستند ، بنابراین برای مثال طاق LTC/RUNE آدرس دریافت LTC را دارد.

نحوه عملکرد استخرهای نقدینگی

تقریباً مانند هر DEX دیگر ، تورچین از یک مدل بازار ساز خودکار (AMM) برای ایجاد قیمت استفاده می کند. قیمتها بر اساس تعداد مربوط به هر دارایی که در حوضچه نگهداری می شود تولید می شود و معامله گران‌قیمت خارجی را مانند سایر بورسها منعکس می کنند. این معامله گران از آربیتراژ استفاده می کنند ، به این معنا که دارایی ها را در هر کجا که قیمت کمی دارند خریداری می کنند و آنها را در هر کجا که بالا هستند می فروشند و باعث همگرایی قیمت ها می شود.

ارائه دهندگان نقدینگی RUNE و یک دارایی دیگر را به مجموعه نقدینگی مربوطه واریز می کنند. در مقابل تامین نقدینگی که معامله گران از آن استفاده می کنند ، بخشی از کارمزد حاصل از معاملات بعلاوه پاداش RUNE را دریافت می کنند.

علاوه بر این ، گره های معتبر انگیزه ایجاد ارزش مضاعف دارایی های ذخیره شده در طاق ها را دارند. در اینجا دلیل آن است:

هزینه های معاملات بین ارائه دهندگان نقدینگی و گره ها متغیر است. اگر گره ها ‘تحت پیوند’ نباشند ، درصد بالاتری از هزینه ها به گره ها تعلق می گیرد و باعث پیوند بیشتر می شود. اگر پیوند بیش از حد رخ دهد ، عکس آن رخ می دهد. هنگامی که 67٪ از کل RUNE موجود در پروتکل پیوند خورده و 33٪ از آن به صورت سهم گذاشته شده باشد ، تورچین در ‘حالت مطلوب’ خود قرار دارد.

از نظر تئوری ، این سیستم پیوند بیش از حد تضمین شده به این معنی است که گره های فاسد در صورت عدم صداقت بیشتر ضرر دارند تا سود.

فراتر از امنیت ، انگیزه های DEX برای ایجاد نقدینگی کافی طراحی شده اند ، زیرا هزینه ها ، بازدهی بدون بازداشت و باز بودن طبیعی DeFi تضمین می کند که معاملات تورچین معمولاً لغزش پایینی دارند ، به این معنی که تفاوت بین قیمت نقل قول شده و قیمت تجاری واقعی مورد استفاده به حداقل می رسد.


چگونه از تورچین استفاده می کنید؟

برای استفاده از تورچین ، باید به رابط کاربری مانند Thorswap دسترسی داشته باشید. سپس این مراحل را دنبال کنید:

کیف پول سازگار با Thorswap را بارگیری کنید. پشتیبانی از کیف پول های سخت افزاری مانند Ledger هنوز در حال توسعه است اما کیف پول Keystore خود Thorswap قبلاً پشتیبانی می شود.
کیف پول خود را به رابط متصل کنید.
مبادله ، نقدینگی سپرده یا دارایی های برداشت شده.
متناوبا ، کاربران می توانند از کیف پول یکپارچه شده با تورچین مانند ShapeShift استفاده کنند.

نشانه RUNE در مورد چیست؟

RUNE دارایی بومی تورچین است. از آن برای حکمرانی ، سهام ، پیوند ، پاداش و تجارت استفاده می شود – این چیزی است که باعث می شود تورچین کار کند.

RUNE در سایر دارایی ها در تورچین در برابر سایر دارایی ها معامله می شود و پلی برای دارایی های بلاک چین های مختلف ایجاد می کند. Staking RUNE همچنین در مورد پیشنهادات حکمرانی و هزینه های معاملات رای کاربران را به دست می آورد ، در حالی که پیوند RUNE به گره ها اجازه می دهد تا تراکنش ها را تأیید کرده و RUNE جدید را برای هر بلوک ایجاد کنند.

از آنجا که مشوق ها کاربران را مجبور می کند تا 2 برابر میزان RUNE ارائه شده در حوضچه های نقدینگی را وام دهند ، و از آنجا که RUNE نیز در هر استخر برگزار می شود ، توکنومیک های تورچین به گونه ای طراحی شده اند که قیمت RUNE به طور قطعی افزایش می یابد. به گفته این تیم ، قیمت RUNE به طور طبیعی چند برابر رشد نقدینگی در شبکه افزایش می یابد.

به نظر می رسد توکنومیک های تورچین در حال کار هستند: قیمت RUNE تقریباً 500 year نسبت به سال قبل با Total Value Locked (معیاری که تعداد سرمایه های در حال کاهش در یک پروژه DeFi معین را اندازه گیری می کند) به میزان 700 میلیون دلار افزایش یافته است. در مه 2020

RUNE در چند صرافی مختلف از جمله Binance ، Uniswap و FTX در دسترس است. تورچین دارای چندین رابط است که شامل Asgardex ، Thorswap و Vanaheim است.


و سخن پایانی …

تیم تورچین معتقد است که پروتکل مبادله متقابل زنجیره ای آن فقط یک آغاز است. آنها امیدوارند که بتوانند یک پروتکل برای همه DeFi بسازند و خدمات قرض ، وام و حتی مصنوعی را در بلاک چین های مختلف ارائه دهند.

در آینده نزدیک ، تیم قصد دارد پشتیبانی بیشتر از کیف پول ، به روز رسانی وب سایت اصلی ، افزودن حوضچه برای سایر دارایی ها ، از جمله Dogecoin ، Zcash و Monero و حذف اقدامات محافظتی که در حال حاضر در شبکه وجود دارد را حذف کند ، که باعث ایجاد هرج و مرج به شبکه اصلی

این مطلب چه میزان برای شما مفید بود؟

میانگین رتبه / 5. تعداد رای :

تا حالا کسی رای نداده! اولین نفر شما باشید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا