آموزش ارزها

تفاوت بیت کوین و بلاک چین چیست؟

اصطلاحات عمومی و تخصصی رشته ارزهای دیجیتال برای تازه واردان این حوزه تا حدودی گمراه کننده است. یکی از رایج ترین آنها سوء تفاهم است بلاک چین، بیت کوین و تفاوت بین آنها این است که آیا این دو مفهوم یکسان هستند؟ این دو چه تفاوتی با یکدیگر دارند و از چه نظر شبیه هستند؟ با خواندن این مقاله به پاسخ این سوالات خواهید رسید.

برخی افراد وقتی می خواهند در مورد فناوری بلاک چین صحبت کنند به بیت کوین اشاره می کنند. دیگران معمولاً در مورد ارزهای دیجیتال به بلاک چین اشاره می کنند. به هر حال، این دو واژه را نمی توان مترادف یکدیگر به کار برد; زیرا هر دو به مفاهیم متفاوت اما مرتبط اشاره دارند. بنابراین، درک تفاوت بین این دو مفهوم برای مبتدیان بسیار مهم است.

در این مقاله می خواهیم مفاهیم کلی بلاک چین، بیت کوین، ارزهای دیجیتال و تفاوت آن ها را به زبانی بسیار ساده توضیح دهیم.

یک مقایسه بسیار ساده

تفاوت بیت کوین و بلاک چین صرافی اکسچنج کن

بلاک چین فناوری است که برای اولین بار در بیت کوین مورد استفاده قرار گرفت و شبکه بیت کوین برای رسیدن به هدف اصلی خود یعنی تمرکززدایی از آن استفاده می کند.

در واقع بلاک چین فناوری ذخیره سازی دائمی اطلاعات است که ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز مانند بیت کوین از آن برای تأیید تراکنش ها به صورت غیرمتمرکز استفاده می کنند. این فناوری به جز ارز دیجیتال می تواند کاربردهای دیگری نیز داشته باشد.

برای درک تفاوت بین بیت کوین و بلاک چین، می توانیم از قیاس های بسیار ساده استفاده کنیم. لازم نیست راه دور برویم. همه شما هر روز (و حتی الان) از اینترنت استفاده می کنید و دانش نسبی در مورد آن دارید. سپس از اینترنت شروع می کنیم:

  • اینترنت یک فناوری ویژه برای به اشتراک گذاری اطلاعات است.
  • موتورهای جستجو یکی از محبوب ترین و شناخته شده ترین روش های استفاده از فناوری اینترنت هستند.
  • وب سایت گوگل یکی از معروف ترین و قدیمی ترین موتورهای جستجو است.

به همین ترتیب:

  • بلاک چین یک فناوری ویژه است که برای ثبت اطلاعات به صورت غیرمتمرکز استفاده می شود.
  • ارزهای دیجیتال یکی از محبوب ترین و شناخته شده ترین روش ها برای استفاده از فناوری بلاک چین هستند.
  • بیت کوین به نوبه خود اولین و شناخته شده ترین نمونه ارز دیجیتال است.

درست است که امروزه بسیاری از کاربران اینترنت تمام نیازهای اینترنتی خود را از طریق گوگل برآورده می کنند. اما ما هرگز گوگل را با اینترنت اشتباه نمی گیریم و از آنها به جای هم استفاده نمی کنیم. بنابراین، اگرچه بیت کوین اولین و محبوب ترین کاربرد فناوری بلاک چین است، اما نباید این دو را با هم اشتباه گرفت.

مفهوم کلی بلاک چین

اکثر بلاک چین ها به عنوان یک دفتر کل دیجیتال توزیع شده و غیر متمرکز طراحی شده اند. به زبان ساده، بلاک چین یک دفتر کل دیجیتال است که نسخه الکترونیکی دفتر کل کاغذی در نظر گرفته می شود و وظیفه ثبت لیستی از تراکنش ها را بر عهده دارد. برای درک بهتر این مفهوم ابتدا لازم است مفاهیم را درک کنیم دفتر کل”،”غیر متمرکز”و”توزیع شده است» بیایید بیشتر با آن آشنا شویم. در ادامه به توضیح مختصر هر یک از این مفاهیم می پردازیم.

دفتر کل

اگر تا به حال دفاتر حسابداری را دیده اید، با مفهوم دفتر کل به خوبی آشنا هستید. دفتر حسابداری دفتری است که کلیه معاملات یک شرکت یا واحد اقتصادی به همراه حسابهای بدهکار و بستانکار در آن ثبت و ذخیره می شود. اما ویژگی خاصی که دفتر کل را از نوت بوک های معمولی متمایز می کند، ارتباط خاص صفحات آن با یکدیگر است. در پایین هر صفحه از دفتر کل عبارت «به نقل از صفحه…» و در بالای هر صفحه عبارت «نقل از صفحه…» آورده شده است.

پس از تکمیل هر صفحه، مجموع تمامی حساب های موجود در این صفحه در قسمت «انتقال به صفحه…» نوشته شده و به صفحه بعد منتقل می شود. همچنین در ابتدای هر صفحه مجموع حساب های صفحه قبل در قسمت «نقل از صفحه…» نوشته می شود. به این ترتیب تمامی صفحات دفتر کل به صورت زنجیره ای به یکدیگر متصل شده و اطلاعات به صورت دائمی ثبت می شود.

حال، وقتی از بلاک چین به عنوان یک دفتر کل صحبت می کنیم، منظورمان یک پایگاه داده دیجیتالی برای ثبت و ذخیره اطلاعات به صورت دائمی و غیرقابل تغییر است. به طور دقیق تر، بلاک چین یک زنجیره خطی است که از چندین بلوک تشکیل شده است که از طریق روش ها ایجاد می شوند رمزگذاری آنها به یکدیگر متصل و ایمن هستند. هر بلوک در بلاک چین را می توان به عنوان صفحه ای از دفتر کل در نظر گرفت. رمزگذاری بلوک نیز مشابه مکانیزم مشابهی است که صفحات یک دفتر کل را به یکدیگر متصل می کند. البته روش‌های رمزنگاری در بلاک چین بسیار پیچیده‌تر و امن‌تر از دفتر کل سنتی هستند.

عدم تمرکز

کلمه غیرمتمرکز به نحوه مدیریت دفتر کل اشاره دارد. برای درک تفاوت بین بلاک چین و دفتر کل متمرکز سنتی، اشکال متداول دفتر کل متمرکز مانند سوابق عمومی فروش خانه، سوابق برداشت بانک از ATM و لیست های فروش فروشگاه eBay را در نظر بگیرید. در هر یک از این موارد، یک سازمان دفتر کل را کنترل می کند. یک آژانس دولتی، یک بانک یا فروشگاهی مانند eBay.

مشکل دفتر کل متمرکز این است که آنها قابل تغییر هستند و یک نهاد مرکزی می تواند به راحتی آنها را دستکاری کند. زیرا قدرت تصمیم گیری برای شبکه و تمامی اطلاعات ثبت شده در آن در انحصار یک نهاد خاص است. از سوی دیگر، دفتر کل غیرمتمرکز (که فناوری بلاک چین نوع خاصی از آن است) دستکاری نشده و تغییرناپذیر است. زیرا در این سیستم قدرت تصمیم گیری متعلق به همه اعضای شبکه (و نه شخص یا موسسه خاصی) است. بنابراین هیچ قدرت مرکزی در آن وجود نخواهد داشت.

توزیع

توزیع شده مفهومی است که ساختار یک دفتر کل را توصیف می کند. در سیستم های توزیع شده، به جای ذخیره اطلاعات در یک سرور یا یک پایگاه داده خاص، این اطلاعات در بین تمام اعضای شرکت کننده در شبکه پخش می شود. در مثال های قبلی (دفتر کل سنتی)، تنها یک نسخه اصلی از دفتر کل وجود دارد که توسط یک سازمان دولتی، بانک یا یک فروشگاه خاص نگهداری می شود. نسخه های دیگر دفتر فقط نسخه های پشتیبان هستند که وضعیت رسمی ندارند.

در مقابل، فناوری بلاک چین به عنوان یک دفتر کل توزیع شده عمل می کند. این بدان معناست که هیچ نسخه واحدی از دفتر کل وجود ندارد و هر کاربری که تصمیم به پیوستن و مشارکت در فرآیند حفظ و نگهداری شبکه بلاک چین می‌کند، یک کپی الکترونیکی از داده‌های بلاک چین را با سایر کاربران به اشتراک می‌گذارد که به طور منظم با آخرین تراکنش‌ها به‌روزرسانی می‌شود. و همزمان آن را خواهد داشت. در چنین شرایطی، حتی با هک یا غیرفعال کردن یکی از پایگاه های داده، نمی توان اطلاعات ذخیره شده در بلاک چین را تغییر داد یا حذف کرد.

تفاوت بلاکچین با بیت کوین + ویدیو صرافی اکسچنج کن

بلاک چین؛ یک دفتر کل غیر متمرکز و توزیع شده

شبکه های بلاک چین، دفتر کل توزیع شده و غیرمتمرکز هستند که امنیت آنها با استفاده از فناوری رمزنگاری و از طریق مشارکت جمعی بسیاری از کاربران پراکنده در سراسر جهان حفظ می شود. این کاربران با نام «گره‌های شبکه» (Nodes) نیز شناخته می‌شوند که در فرآیند تأیید و تأیید تراکنش‌ها شرکت می‌کنند.

فناوری بلاک چین ممکن است در فعالیت‌های دیگری که لزوماً نیازی به عملیات مالی ندارند استفاده شود، اما بلاک چین در حوزه ارزهای دیجیتال مسئول نگهداری و حفاظت از آرشیو دائمی همه تراکنش‌های تایید شده است.

بلاک چین چگونه کار می کند

کلمه بلاک چین از نحوه سازماندهی اسناد در این سیستم گرفته شده است. زنجیره ای از بلوک های به هم پیوسته که حاوی داده ها و اسناد است.

به عبارت ساده، بلوک در زنجیره بلوکی بسته ای از داده است که شامل (در میان چیزهای دیگر) لیستی از اطلاعات تراکنش های اخیر است. درست مانند یک لیست خرید که روی کاغذ چاپ شده است.

اما ویژگی خاص بلاک چین این است که بلوک ها تغییر ناپذیر هستند (مانند قرار دادن هر ورق کاغذ چاپ شده در یک جعبه مهر و موم شده). با اضافه شدن بلوک های جدید به بلاک چین، یک رکورد پیوسته از بلوک های به هم پیوسته تشکیل می شود (مانند دفتر کل فیزیکی و صفحات متعدد آن که سوابق را نگه می دارند). آنچه تا اینجا گفتیم یک تشبیه بسیار ساده بود، اما فرآیند بلاک چین واقعی بسیار پیچیده تر است.

با اضافه شدن هر بلوک جدید به بلاک چین، تغییر داده های ثبت شده در بلوک های قبلی بسیار دشوار و پرهزینه خواهد شد.

یکی از مهم‌ترین دلایل مقاومت زنجیره بلوکی در برابر تغییر، حذف یا اصلاح داده‌های ثبت شده این است که بلوک‌ها با استفاده از مکانیزم رمزنگاری مرتبط و ایمن شده‌اند. این به این معنی است که از داده های هر بلوک، یک خروجی رمزگذاری شده تولید و در بلوک بعدی ذخیره می شود (چیزی شبیه به همان مکانیزم مورد استفاده در دفاتر حسابداری).

بر اساس مکانیسم رمزگذاری، هر بلوک جدید به بلوک قبلی خود پیوند داده می شود زیرا خروجی رمزگذاری شده بلوک قبلی در این بلوک ثبت می شود. زیبایی این ترتیب این است که با اضافه شدن هر بلوک جدید به بلاک چین، تغییر داده های آن عملا غیرممکن می شود، زیرا بلوک ها با رمزنگاری ایمن می شوند و شکستن رمزنگاری و قوانین بسیار پرهزینه و دشوار است.

بنابراین، به طور خلاصه، بلاک چین زنجیره ای از بلوک های به هم پیوسته داده است که به صورت زمانی سازماندهی شده و با اثبات رمزنگاری ایمن شده اند.

همچنین بخوانید: چگونه بلاک چین کار می کند؟

مفهوم کلی ارزهای دیجیتال

به عبارت ساده، ارز دیجیتال شکل دیجیتالی پول است که به عنوان وسیله ای برای تراکنش در شبکه توزیع شده از کاربران استفاده می شود. برخلاف سیستم های بانکداری سنتی، این تراکنش ها از طریق یک دفتر کل دیجیتال عمومی (Blockchain) نظارت می شوند و مستقیماً بین کاربران انجام می شوند.

کلمات “رمزنگاری“در عبارت”ارز دیجیتالاین به روش های رمزنگاری مورد استفاده برای ایمن سازی سیستم اقتصادی ارزهای دیجیتال اشاره دارد. همچنین از الگوریتم های رمزنگاری برای کنترل سرعت اعتبار سنجی تراکنش ها و نرخ عرضه سکه ها در شبکه استفاده می شود.

بیت کوین

بیت کوین اولین و به طور طبیعی معروف ترین ارز دیجیتالی است که در سال 2009 توسط یک توسعه دهنده با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو به جهان معرفی شد. هدف اصلی از ایجاد بیت کوین ایجاد یک سیستم پرداخت الکترونیک غیرمتمرکز و مستقل بود که امنیت آن با استفاده از راه حل های ریاضی و روش های رمزنگاری ایجاد شد.

اگرچه بیت کوین شناخته شده ترین ارز دیجیتال است، اما در این زمینه تنها نیست. امروزه ارزهای دیجیتال دیگری نیز وجود دارند که هر کدام ویژگی ها و قوانین خاص خود را دارند. علاوه بر این، باید بدانیم که همه ارزهای دیجیتال بلاک چین مخصوص به خود را ندارند. برخی از آنها بر روی بلاک چین های موجود ساخته شده اند و برخی دیگر بلاک چین خود را به طور کامل از ابتدا توسعه داده اند.

بیت کوین، مانند اکثر ارزهای دیجیتال، عرضه محدودی دارد. این بدان معناست که پس از رسیدن به حداکثر عرضه، سیستم دیگر بیت کوین ایجاد نخواهد کرد. حداکثر مقدار عرضه بیت کوین 21 میلیون واحد است که در ارزهای دیجیتال مختلف متفاوت است. معمولا تعداد کل واحدهای یک ارز دیجیتال یکی از اطلاعات اولیه ای است که در مراحل توسعه آن منتشر می شود.

پروتکل بیت کوین منبع باز است و هر کسی می تواند کد آن را بازیابی یا کپی کند. در حال حاضر توسعه دهندگان زیادی از سراسر جهان در توسعه این پروژه مشارکت دارند.

نظر پایانی

بلاک چین فناوری ثبت اطلاعات بدون امکان تغییر و دستکاری است و اولین بار در بیت کوین مورد استفاده قرار گرفت. ارزهای دیجیتال از بلاک چین برای تضمین امنیت و یکپارچگی تراکنش های شبکه بدون نیاز به واسطه ها و سازمان های مرکزی استفاده می کنند. از این فناوری می توان در زمینه های دیگر نیز استفاده کرد.

در این مقاله سعی کردیم به ساده ترین شکل ممکن توضیحاتی ارائه کنیم تا بدون نیاز به پیش نیاز به تفاوت بیت کوین و بلاک چین پی ببریم. با این حال، برای کسب اطلاعات بیشتر، خواندن مقالات مختلف دیگر در مورد بیت کوین و بلاک چین را پیشنهاد می کنیم.

این مطلب چه میزان برای شما مفید بود؟

میانگین رتبه / 5. تعداد رای :

تا حالا کسی رای نداده! اولین نفر شما باشید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا