امور مالی غیر متمرکز است با بهره‌گیری از یک دوره از رشد پایدار، با نزدیک به 80 میلیارد دلار در دارایی های قفل شده به پروتکل، در هر داده از دیفای پالس، فقط 10٪ پایین‌تر از اوج ماه مه آن است.

اما همانطور که گفته می شود: پول بیشتر، مشکلات بیشتر.

بر اساس گزارش جدیدی از شرکت پزشکی قانونی بلاک چین CipherTrace ، هک و تقلب مربوط به دیفای در طول هفت ماه اول سال 474 میلیون دلار برای پروتکل ها و کاربران آنها هزینه داشته است. در حالی که کل کلاهبرداری و جرم و جنایت در ارزهای رمزپایه به میزان قابل توجهی کاهش یافته است – CipherTrace این رقم را در سال 2019 به 4.5 میلیارد دلار رساند و 1.9 میلیارد دلار در هک های دیفای 270 درصد بیشتر از سال گذشته آسیب رسانده است.

فاینانس غیر متمرکز یا دیفای به پروتکل های مبتنی بر بلاک چین اشاره می کند که وام دادن پول ، بهره ، مبادله دارایی و سایر معاملات مالی را بدون استفاده از واسطه تسهیل می کند. به جای اتکا به افراد و موسسات برای جابجایی پول ، دیفای برای خودکارسازی معاملات از کدی استفاده می کند که به عنوان قراردادهای هوشمند شناخته می شود.

از دیدگاه طرفداران رمزارز، چنین پروتکل هایی به افراد اجازه می دهد تا در حالی که از هزینه های واسطه ها اجتناب می کنند، تصمیم های خود را در مورد اینکه با دارایی های خود چه باید بکنند، اتخاذ کنند.

اما خطراتی وجود دارد، همانطور که گزارش CipherTrace نشان می دهد. حملات خارجی پروتکل هایی را به لحن ۳۶۱ میلیون دلار نشانه ها و سکه های اشتباه فراموش شده تخلیه کرد. فرش می کشد، که در آن پروژه خود سرمایه گذاران را فریب می دهد و با بودجه برخاست، هزینه کاربران 113 میلیون دلار است.

CipherTrace بیشتر در مورد آن رقم 361 میلیون دلار نگران است، اما شایان ذکر است که نشانه دیفای —و اتریوم، ارز ذخیره دیفای ، به سادگی ارزش بسیار بیشتری در حال حاضر نسبت به آنها حتی نیم سال پیش بود.

قیمت اتریوم بالاتر از 3100 دلار است ، که از ابتدای سال بیش از 200 درصد افزایش یافته است ، و کامپوند ، سرویس محبوب وام دهی در دیفای. UNI ، نشانه حاکمیت مبادله غیر متمرکز Uniswap ، بیش از 400 درصد افزایش یافته است.با این حال، حملات دیفای از نظر نسبی در حال رشد است.

طبق گزارش CipherTrace ، بخش فرعی 75 درصد از هک های ارزهای رمزنگاری شده را بر عهده دارد. علاوه بر این ، “کلاهبرداری مربوط به DeFi 54 درصد از کل کلاهبرداری رمزنگاری شده را تشکیل می داد ، در حالی که سال گذشته کلاهبرداری مربوط به DeFi تنها 3 درصد از کل سال را تشکیل می داد.”

بیشتر حملات به پروتکل های دیفای از وام های فلش استفاده می کنند. وام های فلش راهی برای کسی است که پول زیادی قرض بگیرد، از آن سرمایه قرض گرفته شده برای استفاده از یک فرصت آربیتراژ استفاده کند، سپس وام را پس بدهد—همه در یک معامله.

CipherTrace نوشت: “اصل مشکل نه در بسترهای اعطای وام های سریع ، بلکه در قراردادهای هوشمند حسابرسی نشده وام ها به آنها ارسال و مورد سوء استفاده قرار می گیرد.”

این شرکت جزئیات 30 حمله شناخته شده از ابتدای سال، از جمله 45 میلیون دلار پیچ از PancakeBunny در ماه مه. و با سرعت فعلی که DeFi در آن در حال تکامل است، این احتمال وجود دارد که این لیست در طول سال 2021 به رشد خود ادامه دهد.

ارسال پاسخ