اخبار ارزها

دیفای (DeFi) 474 میلیون به دلیل هک از دست داد

امور مالی غیر متمرکز با بهره‌گیری از یک دوره از رشد پایدار و نزدیک به ۸۰ میلیارد دلار در دارایی های قفل شده به پروتکل، در هر داده از دیفای پالس، فقط به نرخ ۱۰٪ پایین‌تر از اوج آن در ماه مه رسیده است.

اما همانطور که گفته می شود: پول بیشتر، مشکلات بیشتری را به دنبال دارد.

بر اساس گزارش جدیدی از شرکت پزشکی قانونی بلاک چین CipherTrace ، هک و تقلب مربوط به دیفای در طول هفت ماه اول سال 474 میلیون دلار برای پروتکل ها و کاربران آنها هزینه داشته است. در حالی که کل کلاهبرداری و جرم و جنایت در ارزهای رمزپایه به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. CipherTrace این رقم را در سال 2019 به 4.5 میلیارد دلار رساند و 1.9 میلیارد دلار در هک های دیفای 270 درصد بیشتر از سال گذشته آسیب رسانده است.

امور مالی غیر متمرکز یا دیفای به پروتکل های مبتنی بر بلاک چین اشاره می کند که وام دادن پول ، بهره ، مبادله دارایی و سایر معاملات مالی را بدون استفاده از واسطه تسهیل می کند. دیفای به جای اتکا به افراد و موسسات برای جابجایی پول ، برای خودکارسازی معاملات از کدی استفاده می کند که به عنوان قراردادهای هوشمند شناخته می شود.

از دیدگاه طرفداران رمزارز، چنین پروتکل هایی به افراد اجازه می دهد تا در حالی که از هزینه های واسطه ها اجتناب می کنند، در مورد اینکه با دارایی های خود چه کار باید بکنند هم تصمیماتی را اتخاذ کنند.

اما همانطور که گزارش CipherTrace نشان می دهد، خطراتی هم در این زمینه وجود دارد. حملات خارجی پروتکل ها باعث می شود تا ۳۶۱ میلیون دلار از سکه های فراموش شده به کل نابود شوند که در آن پروژه، سرمایه گذاران فریب می خورند و با توجه به بودجه مورد نیاز، هزینه کاربران به 113 میلیون دلار می رسد.

CipherTrace بیشتر در مورد آن رقم 361 میلیون دلار نگران است، اما شایان ذکر است که نشانه دیفای و اتریوم، ارز ذخیره دیفای ، نسبت به 6 ماه گذشته از ارزش بسیار بیشتری برخوردار هستند.

قیمت اتریوم، بالاتر از 3100 دلار است ، که در واقع، از ابتدای سال بیش از 200 درصد افزایش یافته است ، و کامپوند ، سرویس محبوب وام دهی در دیفای UNI که نشانه حاکمیت مبادله غیر متمرکز Uniswap است، بیش از 400 درصد افزایش یافته است.با این حال، حملات دیفای از نظر نسبی، در حال رشد است.

طبق گزارش CipherTrace ، بخش فرعی، 75 درصد از هک های ارزهای رمزنگاری شده را بر عهده دارد. علاوه بر این ، “کلاهبرداری مربوط به DeFi  ، 54 درصد از کل کلاهبرداری رمزنگاری شده را تشکیل می داد ، در حالی که سال گذشته کلاهبرداری مربوط به DeFi تنها 3 درصد از کل سال را تشکیل می دادند.”

بیشتر حملات به پروتکل های دیفای از وام های فلش استفاده می کنند. وام های فلش راهی برای کسی است که پول زیادی قرض بگیرد و از آن سرمایه قرض گرفته شده برای استفاده از یک فرصت آربیتراژ استفاده کند، سپس وام را به صورت یکجا پس بدهد.

CipherTrace نوشت: “اصل مشکل، بسترهای اعطای وام های سریع نیست، بلکه در قراردادهای هوشمند حسابرسی نشده وام ها به آنها که ارسال شده است، مورد سوء استفاده قرار می گیرد.”

این شرکت، جزئیات 30 حمله شناخته شده از ابتدای سال، از جمله 45 میلیون دلار پیچ از PancakeBunny در ماه مه را افشا کرده است. با سرعت فعلی که DeFi در آن در حال تکامل است، این احتمال وجود دارد که این لیست در طول سال 2021 همچنان به رشد خود ادامه دهد.

این مطلب چه میزان برای شما مفید بود؟

میانگین رتبه / 5. تعداد رای :

تا حالا کسی رای نداده! اولین نفر شما باشید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا