یوان دیجیتال چین

زمان تخمین زده شده مطالعه: ۷ دقیقه

امروزه بیش از ۸۰ دولت در سراسر جهان (به نمایندگی از ۹۰٪ تولید ناخالص داخلی جهانی) در حال کاوش یا آزمایش ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDCs) هستند.

تا ژوئیه ۲۰۲۱ تنها پنج کشور CBDCs را راه اندازی کرده اند. همه آنها ملت های جزیره کارائیب هستند: باهاما، سنت کیتس و نویس، آنتیگوا و باربودا، سنت لوسیا، و گرنادا.

از تمام اقتصادهای بزرگ، چین دورترین ها را به سمت یک CBDC کاملاً نوپا با یوان دیجیتال خود پیشرفته است که به عنوان E-RMS یا ارز دیجیتال، پرداخت الکترونیکی (DCEP) نیز شناخته می شود.

در اینجا توضیح می دهیم که یوان دیجیتال همه چیز در مورد چیست، و چگونه با آن متفاوت است، و در مقایسه با، رمزارز اصلی: بیت کوین.

یوان دیجیتال چیست؟

CBDCs ارزهای دیجیتال دولتی هستند. در مورد چین، CBDC آن خواهد بود یک نسخه دیجیتال از ارز خود را، چینی چینگ بی (از این رو، e-RMS). CBDCs شبیه به stablecoins هستند که با نسبت ۱:۱ با یک ارز فیات خاص پگ می شوند.

بنابراین یوان دیجیتال در واقع چیزی بیش از معادل دیجیتال پول فیزیکی چین نیست: شما فیات را به صورت دیجیتالی در کیف پول موبایل نگه می دارید تا به عنوان یک اسکناس فیزیکی در جیب خود. هر اسکناس فیزیکی چاپ شده توسط بانک مرکزی دارای یک شناسه منحصر به فرد است ، بنابراین هر کد توکن دیجیتال منتشر شده دارای یکسان است.

برخلاف ارزهای رمزنگاری شده ، CBDC ها معمولاً در یک بلاکچین غیرمتمرکز قرار ندارند ، زیرا بانک مرکزی به دنبال حفظ اختیارات واضح بر دفاتر کل است.

آیا یوان دیجیتال در حال استفاده است؟

اولین بار در سال ۲۰۱۷ پیشنهاد شد، یوان دیجیتال از آوریل ۲۰۲۰ در مرحله آزمایشی قرار دارد.

با شروع در اکتبر ۲۰۲۰، بانک خلق چین (PBoC) میلیون ها یوان دیجیتال به شهروندان به عنوان بخشی از تلاش برای آزمایش فن آوری هوا و ایجاد برخی از وزوز در اطراف آن است. که هنوز هم در تابستان ۲۰۲۱ ادامه دارد.

شهروندان چینی می توانند یوان دیجیتالی را در تعداد فزاینده ای از فروشگاه ها در سراسر کشور از جمله Walmart هزینه کنند.

در واقع بر اساس گزارش پیشرفت ژوئیه ۲۰۲۱ PBoC، یوان دیجیتال تا کنون در ۷۰٫۷۵ میلیون تراکنش مورد استفاده قرار گرفته است که تا پایان ماه ژوئن به ارزش کل ۳۴٫۵ میلیارد یوان (۵ میلیارد دلار) رسیده است.

بعدی که در دستور کار یوان دیجیتال قرار دارد ، راه اندازی گسترده بازی های المپیک زمستانی پکن ۲۰۲۲ در فوریه است. این برنامه شامل بازدیدکنندگان خارجی می شود.

اما سناتیا لومیس سناتور دوستدار بیت کوین (R-WY) و همکارانش سناتورهای مارشا بلکبرن (R-TN) و راجر ویکر (R-MS) از کمیته المپیک و پارالمپیک ایالات متحده خواسته اند که ورزشکاران را از استفاده از یوان دیجیتال متوقف کند. “ممکن است برای نظارت بر شهروندان چینی و کسانی که از چین در مقیاس بی سابقه ای دیدن می کنند استفاده شود.”

چرا چین ارز دیجیتالی می خواهد؟

فن ییفی ، معاون رئیس بانک مرکزی چین ، در مقاله ای در آوریل ۲۰۲۰ در روزنامه دولتی Yicai Global توضیح داد که چاپ و نگهداری پول فیزیکی گران است ، تقلب آسان است و ناشناس بودن آن به این معنی است که می تواند برای اهداف غیرقانونی مورد استفاده قرار گیرد. . یوان دیجیتال بر این مشکلات غلبه خواهد کرد.

دلایلی وجود دارد که معتقد باشیم کاهش ناشناس بودن پول نقد اصلی ترین عامل محرک پروژه است. به هر حال ، حزب کمونیست چین ، که دولت را در رژیم بدون مناقشه کنترل می کند ، گسترده ترین دولت نظارتی جهان را ایجاد کرده است.

یائو کیان ، مدیر سابق موسسه ارزهای دیجیتال در PBoC ، در ماه مه گفت که قصد بانک این نیست که تمام تراکنش ها را در زمان واقعی مشاهده کند.

اما دولت چین میلیون ها دوربین تشخیص چهره را در سراسر کشور مستقر کرده است تا هر چیزی و همه چیز را ردیابی کند و حتی جرایم جزئی مانند جی واکینگ را مجازات کند. یوان دیجیتال می تواند هموار به این زیرساخت های نظارت جا; کیف پول دیجیتال جای واکر می تواند بلافاصله شارژ شود، به عنوان مثال.

مت پوتینگر ، معاون مشاور امنیت ملی سابق ایالات متحده ، خاطرنشان کرد که یوان دیجیتال می تواند برای اقدامات تلافی جویانه علیه شرکت ها و افرادی که از پکن انتقاد می کنند ، استفاده شود. پوتینگر در آوریل ۲۰۲۱ به بلومبرگ گفت: “این ارز را می توان مانند یک سوئیچ چراغ خاموش کرد.”

تفاوت بین بیت کوین و یوان دیجیتال چیست؟

چین بارها و بارها در گنجاندن بسیاری از buzzwords مرتبط با زنجیره بلوک به یوان دیجیتال اشاره کرد. اما به صراحت، تمرکز زدایی یکی از کلمات لیست نیست.

بیت کوین و یوان دیجیتال هر دو پرداخت دیجیتال همتا به همتا را تسهیل می کنند.واقعا این تنها شباهت است.

بیت کوین قادر به انجام این کار است زیرا بر روی یک زنجیره بلوکی ساخته شده و مشکل هزینه های دو برابر را از بین می برد و یوان دیجیتال می تواند این کار را انجام دهد زیرا بیشتر شبیه پول نقد مستقیم عمل می کند، و کمتر شبیه نقل و انتقالات پول دیجیتال متصل به بانک است.

این یک معامله بزرگ است چرا که ۸۴٪ از جمعیت چین در حال حاضر استفاده از کیف پول تلفن همراه – با مقایسه، تنها ۴۱٪ از آمریکایی ها استفاده از یکی مانند کیف پول اپل.

به گزارش اطلاعات بلومبرگ، در چین، وی چت پی و آلیپی حدود ۹۰ درصد از بازار پرداخت تلفن همراه ۳۵ تریلیون دلاری این کشور را تشکیل می دهند. اما آن کیف پول ها باید با واسطه های مالی خصوصی مانند بانک ها مرتبط باشند. یوان دیجیتال آن را تغییر می دهد.

بیت کوین بدون قدرت مرکزی غیر متمرکز است.

در مقابل ، یوان دیجیتالی بر روی ساختاری به نام “یک سکه ، دو آدرس ، سه مرکز” ساخته شده است که به موارد زیر اشاره می کند:

  • سکه ی یک و تنها!
  • PBoC و بانک تجاری به عنوان دو آدرس کنترل ارز دیجیتال در این دو نهاد متمرکز است.
  • … و سه مرکز تازه تأسیس برای نظارت و تجزیه و تحلیل معاملات: مرکز شناسایی ، مرکز ثبت ، و مرکز تجزیه و تحلیل داده های بزرگ.

دفتر کل عمومی بیت کوین به این معنی است که تراکنش ها قابل ردیابی اما نام مستعار هستند.معاملات دیجیتالی یوان برای دولت قابل ردیابی خواهد بود که دولت آن را “ناشناس بودن قابل کنترل” می نامد: اگر دولت بخواهد می تواند ناشناس بودن کاربران را خاتمه دهد ، این بدان معناست که … همه افراد قابل شناسایی هستند.

بیت کوین به طور گسترده ای به عنوان فروشگاه ارزش و یک دارایی تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.

یوان دیجیتال تنها یک ارز روزمره خواهد بود. این خواهد شد محکم توسط دولت کنترل برای اطمینان از قیمت آن منعکس کننده ارز ملی بر اساس ۱:۱، به طوری که یک فرصت آربیتراژ برای معامله گران و یا دلیلی برای سرمایه گذاران به احتکار آن وجود ندارد.

یوان دیجیتال برای بیت کوین به چه معناست؟

بیت کوین هرگز به عنوان رسانه ای از مبادله در چین به تصویب نشده است، جایی که معاملات آن نیز از سال ۲۰۱۷ به شدت محدود شده است. بنابراین تغییر زیادی در آن جبهه وجود دارد.

اما به لطف برق ارزان، چین در طول تاریخ خانه بزرگترین سهم جهانی ماینرهای بیت کوین—به اندازه ۷۵٫۵٪ در سپتامبر ۲۰۱۹ بوده است.

در ماه مه ۲۰۲۱، دولت چین گفت که برای «جلوگیری و کنترل خطرات مالی» نیاز به سرکوب معدن و تجارت بیت کوین دارد. که منطق نیز متناسب هموار با اهداف گسترده‌تر در پشت یوان دیجیتال ، البته.

سهم جهانی ماینرهای چینی در آوریل ۲۰۲۱ پیش از آغاز سرکوب دولت به طور جدی به اندازه ۴۶٪ کاهش یافته بود و نشان می داد که این روند پیش از آغاز سرکوب دولت به طور جدی در جریان است. به گفته یک تحلیلگر معدن، با استان های چینی از جمله یوننان، آنهویی و چینگ یانگ استخراج بیت کوین (ادعا شده در تلاش برای کاهش انتشار کربن چین)، تا ژوئن ۲۰۲۱، تقریباً تمام فعالیت های استخراج معادن در این کشور به صورت آفلاین آمده است.

این سرکوب همچنین منجر به صدور حکمی از سوی بانک مرکزی چین برای بسترهای پرداخت و بانک ها برای توقف فعالیت ارزهای رمزنگاری شده شد ، در حالی که به موسسات دستور داده شد که خدمات صرافی های رمزنگاری شده و سیستم عامل های فرابورس (OTC) را متوقف کنند.

اما به لطف ویژگی های اصلی مانند غیر قابل تغییر بودن و تمرکززدایی، بیت کوین بیشتر مقاوم در برابر سانسور است. با اینکه گیره اخیر چینی نرخ هش بیت کوین را کاهش داد (همراه با قیمت آن)، اثرات به احتمال زیاد موقتی است. معدنچیان چینی به سرعت در حال نقل مکان به مکان های جدید هستند، در حالی که نرخ هش بیت کوین به آرامی شروع به بهبودی کرده است.

اما شاید رقابت در خانه مهم نباشد.چین همچنین ممکن است به دنبال مقابله با بیت کوین در جبهه دیگری باشد – در رقابتی برای غلبه بر دلار آمریکا و تبدیل شدن به ارز ذخیره جهانی بعدی باشد.

چین چنین جاه طلبی هایی را رد کرده است. اما گزارش آن در ژوئیه ۲۰۲۱ می گوید PBoC برای ترویج یوان دیجیتال در سطح جهانی بیشتر در آزمایش های پرداخت فرامرزی سرمایه گذاری خواهد کرد.

در همین حال ، ممکن است بیت کوین راه زیادی در پیش داشته باشد تا بتواند دلار را به عنوان ارز ذخیره جهانی به چالش بکشد – اما در حال افزایش است. ملت کوچک السالوادور به تازگی بیت کوین را به عنوان پول قانونی تصویب کرده و اولین کشوری است که این کار را انجام داده است.

ارسال پاسخ