اخبار ارزها

یوان دیجیتال چین در برابر بیت کوین قرار می گیرد

امروزه، بیش از ۸۰ دولت در سراسر جهان (به نمایندگی از ۹۰٪ تولید ناخالص داخلی جهانی) در حال کاوش یا آزمایش ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDCs) هستند.

تا ژوئیه ۲۰۲۱ ، تنها پنج کشور ارزهای دیجیتال بانک مرکزی را عرضه کرده اند که جزو کشورهای جزیره کارائیب هستند: باهاما، سنت کیتس و نویس، آنتیگوا و باربودا، سنت لوسیا، و گرنادا.

از بین تمام اقتصادهای بزرگ، کشور چین با عرضه یوان دیجیتال خود که کاملاً نوپاست، پیشرفت زیادی داشته است که در واقع، به عنوان E-RMS یا ارز دیجیتال، پرداخت الکترونیکی (DCEP) نیز شناخته می شود.

در ادامه توضیح می دهیم که یوان دیجیتال چیست و در مقایسه با رمزارز اصلی یعنی بیت کوین ، چه تفاوت هایی دارد.

یوان دیجیتال چیست؟

CBDCs ، ارزهای دیجیتال دولتی محسوب می شوند. ارزهای دیجیتال دولتی چین، نسخه دیجیتال از ارز خود آن کشور یعنی، “چینی چینگ بی” هستند (e-RMS) که از این جهت، شبیه به stablecoins هستند که با نسبت ۱:۱ با یک ارز فیات خاص، پگ می شوند.

بنابراین، یوان دیجیتال در واقع چیزی بیش از معادل دیجیتال پول فیزیکی چین نیست؛ در واقع شما فیات را به صورت دیجیتالی در کیف پول موبایل نگه می دارید تا به عنوان یک اسکناس فیزیکی در جیب خود. هر اسکناس فیزیکی چاپ شده توسط بانک مرکزی دارای یک شناسه منحصر به فرد است ، بنابراین هر توکن دیجیتال منتشر شده دارای کد یکسانی است.

ارزهای دیجیتال دولتی برخلاف ارزهای رمزنگاری شده ، معمولاً در یک بلاکچین غیرمتمرکز قرار ندارند ، زیرا بانک مرکزی به دنبال حفظ اختیارات واضح بر دفاتر کل است.

آیا یوان دیجیتال هم اکنون استفاده می شود؟

یوان دیجیتال که اولین بار در سال ۲۰۱۷ پیشنهاد شد، از آوریل ۲۰۲۰ در مرحله آزمایشی قرار دارد.

با شروع اکتبر 2020، بانک خلق چین (PBoC) ، میلیون ها یوان دیجیتال به شهروندان ارائه داده است که به عنوان بخشی از تلاش برای آزمایش فن آوری و محبوبیت این ارز است که این امر تا تابستان 2021 هم ادامه پیدا کرده است.

شهروندان چینی می توانند یوان دیجیتالی را در تعداد فزاینده ای از فروشگاه ها در سراسر کشور از جمله Walmart هزینه کنند.

در واقع، بر اساس گزارش پیشرفت ژوئیه ۲۰۲۱ بانک خلق چین ، یوان دیجیتال تا کنون در ۷۰٫۷۵ میلیون تراکنش مورد استفاده قرار گرفته است که تا پایان ماه ژوئن به ارزش کل ۳۴٫۵ میلیارد یوان (۵ میلیارد دلار) هم رسیده است.

مورد بعدی که در دستور کار یوان دیجیتال قرار دارد ، شروع گسترده بازی های المپیک زمستانی پکن ۲۰۲۲ در فوریه است. این برنامه شامل بازدیدکنندگان خارجی می شود.

اما “سناتیا لومیس سناتور”، دوستدار بیت کوین (R-WY) و همکارانش سناتورهای “مارشا بلکبرن” (R-TN) و “راجر ویکر” (R-MS) از کمیته المپیک و پارالمپیک ایالات متحده خواسته اند که ورزشکاران را از استفاده از یوان دیجیتال متوقف کند. “ممکن است از یوان دیجیتال برای نظارت بر شهروندان چینی و کسانی که از چین در مقیاس بی سابقه ای دیدن می کنند هم استفاده شود.”

چرا چین، ارز دیجیتالی می خواهد؟

“فن ییفی” ، معاون رئیس بانک مرکزی چین ، در مقاله ای در آوریل ۲۰۲۰ در روزنامه دولتی Yicai Global توضیح داده که چاپ و نگهداری پول فیزیکی، گران است ، کپی آن آسان بوده و ناشناس بودن آن به این معنی است که می تواند برای اهداف غیرقانونی مورد استفاده قرار گیرد. . البته یوان دیجیتال بر این مشکلات غلبه خواهد کرد.

دلایلی وجود دارد که ما باید باور داشته باشیم که کاهش ناشناس بودن پول نقد، اصلی ترین عامل محرک پروژه است. به هر حال ، حزب کمونیست چین ،ه دولت را در رژیم بدون مناقشه کنترل می کند ، گسترده ترین دولت نظارتی جهان را ایجاد کرده است.

“یائو کیان” ، مدیر سابق موسسه ارزهای دیجیتال در بانک خلق چین ، در ماه مه گفت که این بانک قصد ندارد که تمام تراکنش ها را در زمان واقعی مشاهده کند.

اما دولت چین، میلیون ها دوربین تشخیص چهره را در سراسر کشور مستقر کرده است تا همه چیز را ردیابی کند و حتی افراد را بابت جرایم جزئی مانند “جی واکینگ” مجازات کند. یوان دیجیتال می تواند این زیرساخت های نظارتی را هموار سازد; به عنوان مثال، کیف پول دیجیتال جای واکر می تواند بلافاصله شارژ شود.

“مت پوتینگر” ، معاون مشاور امنیت ملی سابق ایالات متحده ، خاطرنشان کرده است که یوان دیجیتال می تواند برای اقدامات تلافی جویانه علیه شرکت ها و افرادی که از پکن انتقاد می کنند هم استفاده شود. پوتینگر در آوریل ۲۰۲۱ به بلومبرگ گفت: “این ارز را می توان مانند یک سوئیچ ماشین، خاموش روشن کرد.”

تفاوت بین بیت کوین و یوان دیجیتال چیست؟

چین بارها و بارها در گنجاندن بسیاری از کلمات مرتبط با زنجیره بلوکی، به یوان دیجیتال اشاره کرد. اما به صراحت می توان گفت که تمرکز زدایی یکی از کلمات مرتبط با این لیست نیست.

بیت کوین و یوان دیجیتال، هر دو پرداخت دیجیتال را تسهیل می کنند که این امر تنها شباهت آنها به یکدیگر به شمار می آید.

بیت کوین قادر به انجام این کار است، زیرا بر روی یک زنجیره بلوکی ساخته شده و مشکل هزینه های دو برابری را از بین می برد و یوان دیجیتال هم می تواند این کار را انجام دهد، زیرا بیشتر شبیه پول نقد و مستقیم عمل می کند و کمتر شبیه نقل و انتقالات پول دیجیتال متصل به بانک است.

این یک معامله بزرگ به شمار می آید، چرا که در مقایسه با آمریکایی ها که تنها ۴۱٪ از آنها از کیف پول اپل استفاده می کنند، ۸۴٪ از جمعیت چین، در حال حاضر از کیف پول تلفن همراه استفاده می کنند.

به گزارش اطلاعات بلومبرگ، در چین، وی چت پی و آلیپی حدود ۹۰ درصد از بازار پرداخت تلفن همراه ۳۵ تریلیون دلاری این کشور را تشکیل می دهند. اما آن کیف پول ها باید با واسطه های مالی خصوصی مانند بانک ها مرتبط باشند. یوان دیجیتال آن را هم تغییر می دهد.

بیت کوین، بدون قدرت مرکزی غیر متمرکز است.

در مقابل ، یوان دیجیتالی بر روی ساختاری به نام “یک سکه ، دو آدرس ، سه مرکز” ساخته شده است که به موارد زیر اشاره می کند:

  • سکه ي تنها!
  • بانک خلق چین و بانک تجاری به عنوان دو آدرس کنترل ارز دیجیتال در این دو نهاد متمرکز است.
  • و سه مرکز تازه تأسیس برای نظارت و تجزیه و تحلیل معاملات: مرکز شناسایی ، مرکز ثبت ، و مرکز تجزیه و تحلیل داده های بزرگ.

دفتر کل عمومی بیت کوین (بیت کوین چیست) این مفهوم را به دنبال دارد که تراکنش ها قابل ردیابی اما با نام مستعار هستند.معاملات دیجیتالی یوان برای دولت قابل ردیابی خواهد بود که دولت آن را “ناشناس بودن قابل کنترل” می نامد؛ یعنی اگر دولت بخواهد می تواند ناشناس بودن کاربران را خاتمه دهد و این بدان معناست که همه افراد قابل شناسایی هستند.

بیت کوین به طور گسترده ای به عنوان فروشگاه ارزش و یک دارایی تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.

یوان دیجیتال تنها یک ارز روزمره خواهد بود. این امر شدیدا توسط دولت کنترل می شود تا از قیمت آن اطمینان حاصل شود که منعکس کننده ارز ملی بر اساس ۱:۱، و به طوری است که یک فرصت آربیتراژ برای معامله گران و یا دلیلی برای سرمایه گذاران به احتکار آن وجود ندارد.

یوان دیجیتال برای بیت کوین به چه معناست؟

بیت کوین هرگز در چین به عنوان رسانه ای از مبادله، تصویب نشده است؛ همان کشوری که معاملات آن نیز از سال ۲۰۱۷ به شدت محدود شده است، بنابراین تغییر زیادی در آن جبهه وجود دارد.

اما به لطف قیمت ارزان برق در چین، این کشور در طول تاریخ، خانه بزرگترین سهم جهانی ماینرهای بیت کوی به اندازه ۷۵٫۵٪ در سپتامبر ۲۰۱۹ بوده است.

در ماه مه ۲۰۲۱، دولت چین گفته است که برای «جلوگیری و کنترل خطرات مالی» نیاز به سرکوب معدن و تجارت بیت کوین دارد که این امر نیز متناسب با اهداف گسترده‌تر در پشت یوان دیجیتال است.

سهم جهانی ماینرهای چینی در آوریل ۲۰۲۱ پیش از آغاز سرکوب دولت، به طور جدی به اندازه ۴۶٪ کاهش یافته بود و نشان می داد که این روند پیش از آغاز سرکوب دولت به طور جدی در جریان است. به گفته یک تحلیلگر معدن، در استان های چینی از جمله یوننان، آنهویی و چینگ یانگ، استخراج بیت کوین (که ادعا شده در تلاش برای کاهش انتشار کربن چین است)، تا ژوئن ۲۰۲۱، تقریباً تمام فعالیت های استخراج معادن در این کشور به صورت آفلاین در آمده است.

این سرکوب منجر به صدور حکمی از سوی بانک مرکزی چین برای بسترهای پرداخت و بانک ها برای توقف فعالیت ارزهای رمزنگاری هم شده است؛ در حالی که به موسسات دستور داده شد که خدمات صرافی های رمزنگاری شده و سیستم عامل های فرابورس (OTC) را متوقف کنند.

اما به لطف ویژگی های اصلی بیت کوین مانند غیرقابل تغییر بودن و تمرکززدایی، مقاومت بیشتری در برابر سانسور است. با اینکه گیره اخیر چینی، نرخ هش بیت کوین را کاهش داد (همراه با قیمت آن)، اثرات آن به احتمال زیاد موقتی است. معدنچیان چینی به سرعت در حال نقل مکان به مکان های جدید هستند، در حالی که نرخ هش بیت کوین به آرامی شروع به بهبودی کرده است.

اما شاید رقابت در داخل مهم نباشد. چین ممکن است به دنبال مقابله با بیت کوین در جبهه دیگری باشد؛ یعنی اینکه در رقابتی برای غلبه بر دلار آمریکا و تبدیل شدن به ارز ذخیره جهانی بعدی باشد.

البته چین، چنین جاه طلبی هایی را رد کرده است. اما گزارش آن در ژوئیه 2021 می گوید بانک خلق چین برای ترویج یوان دیجیتال در سطح جهانی، بیشتر در آزمایش های پرداخت فرامرزی سرمایه گذاری خواهد کرد.

در همین حال ، ممکن است بیت کوین راه زیادی در پیش داشته باشد تا بتواند دلار را به عنوان ارز ذخیره جهانی به چالش بکشد، اما در حال افزایش است. ملت کوچک السالوادور هم به تازگی بیت کوین را به عنوان پول قانونی تصویب کرده و در واقع اولین کشوری است که این کار را انجام داده است.

این مطلب چه میزان برای شما مفید بود؟

میانگین رتبه / 5. تعداد رای :

تا حالا کسی رای نداده! اولین نفر شما باشید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا