آموزش ارزهاآموزش بیت کوین

هاوینگ بیت کوین چیست و چه تاثیری بر آن دارد؟

هر چهار سال یک بار هاوینگ بیت کوین می شود و قیمت ارزهای دیجیتال افزایش می یابد. قدرت ماین نصف می شود ، در هاوینگ که تصور می شود Bitcoin نصف شده است. در اینجا دلیل هاوینگ بیت کوین – و تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین – آورده شده است. اگر میخواهید بدانید بیت کوین چیست کلیک کنید.

روز شمار هاوینگ بیت کوین

منظور از هاوینگ بیت کوین چیست

برای دانستن اینکه منظور از هاوینگ بیت کوین (Bitcoin halving) چیست، ابتدا باید ایده در دسترس بودن بیت کوین را درک کنیم. ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین، معتقد بود که کمبود ممکن است در جایی که قبلا وجود نداشت، ارزش ایجاد کند. به هر حال، فقط یک مونالیزا، تعداد محدودی پیکاسو و مقدار محدودی طلا در این سیاره وجود دارد.

بیت کوین از این جهت پیشگام بود که برای اولین بار یک محصول دیجیتالی را کمیاب کرد. تنها 21 میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت. مفهوم محدودیت عرضه بیت کوین به طور عمودی با عملکرد ارزهای فیات مانند دلار آمریکا مخالف است. ارزهای فیات ، مانند دلار آمریکا ، ابتدا با قوانین سختگیرانه ای شکل گرفت – برای ایجاد یک دلار آمریکا ، دولت ایالات متحده به مقدار خاصی از طلا در ذخایر خود نیاز داشت. از این به عنوان استاندارد طلا یاد می شد.

این هنجارها در طول زمان بدتر می شد ، زیرا اقتصادهای مدرن پول بیشتری برای کمک به تقویت اقتصادهای بیمار در دوره های سخت اقتصادی مالی مانند رکود بزرگ و جنگ جهانی دوم صادر می کردند. این قوانین با گذشت زمان به سیستم فعلی تبدیل شد که در آن دولت ها می توانند (به طور کلی) به دفعات دلخواه خود پول صادر کنند.

ساتوشی ناکاموتو نگران بود که استهلاک پول فیات عواقب ویرانگری به همراه داشته باشد ، بنابراین وی از کد استفاده کرد تا از چاپ هر بیت کوین اضافی توسط هر موجود واحد جلوگیری کند.

نصف شدن پاداش استخراج چیست؟

یک محدودیت خاص و سخت برای عرضه 21 میلیون سکه در کد بیت کوین تعبیه شده است. بیت کوین جدید از طریق استخراج به عنوان پاداش بلوک منتشر می شود. ماینرها کار حفظ و حراست از دفتر بیت کوین را انجام می دهند. به عنوان پاداش ، آنها بیت کوین تازه ضرب شده را دریافت می کنند.

 قابل توجه کسانی که ماین میکنند به آنها باید گفت تقریباً هر چهار سال ، هاوینگ بیت کوین می شود – از این رو باعث “نصف شدن” ارزش آن میشود و میزان ورود بیت کوین جدید به بازار را کاهش می دهد؛ تا اینکه در اخرین هاوینگ بیت کوین یعنی سال 2140 دیگر بیت کوین جدید ایجاد نمی شود.

تاریخچه هاوینگ بیت کوین

چرخه هاوینگ بیت کوینمقدار پاداش
200950 BTC
201225 BTC
201612.5 BTC
20206.25 BTC
20243.125 BTC
  • اخرین هاوینگ بیت کوین در سال 2140 اتفاق می افتد و دیگر هیچ بیت کوین جدیدی ایجاد نمی شود

چه اتفاقی برای ماینرهای بیت کوین می افتد؟

استخراج تاثیر پیچیده ای بر اکوسیستم بیت کوین دارد. از یک طرف، کاهش عرضه بیت کوین باعث افزایش تقاضا و قیمت می شود. از سوی دیگر، پرداخت‌های کمتر ممکن است بقای استخراج‌کنندگان را در اکوسیستم بیت‌کوین دشوارتر کند، زیرا ممکن است رقابت با شرکت‌های بزرگ استخراج بیت‌کوین برای آنها دشوار باشد. طبق مطالعات، قابلیت استخراج بیت کوین با قیمت آن رابطه معکوس دارد. از این رو، با افزایش قیمت ارز دیجیتال، تعداد ماینرها در اکوسیستم آن نیز افزایش می یابد. از آنجایی که ماینرها در طول یک رویداد Halving شبکه را ترک می کنند، احتمال حمله 51 درصدی به شبکه بیت کوین افزایش می یابد.

هاوینگ بیت کوین چه تاثیری روی قیمت دارد؟

بحث در مورد اینکه آیا نصف شدن قیمت بیت کوین تأثیری بر قیمت ارز دیجیتال دارد یا خیر، همچنان ادامه دارد.

کاهش عرضه بیت کوین، طبق اصول عرضه و تقاضا، باید تقاضا برای بیت کوین را افزایش دهد و باعث افزایش قیمت ها شود. از سوی دیگر، برخی مفروضات اساسی این نظریه را زیر سوال برده اند.

قیمت بیت کوین در گذشته پس از رویدادهای هاوینگ قبلی رشد کرده است – اما نه به صورت آنی، و متغیرهای دیگر در آن نقش داشته اند.

قیمت بیت کوین در زمان نصف شدن در ژوئن 2016 حدود 660 دلار بود. پس از هاوینگ 2016، بیت کوین تا پایان ماه به معاملات افقی ادامه داد. با این حال، پس از سقوط، قیمت بیت‌کوین تا پایان سال به بالاترین حد خود یعنی تقریباً 20000 دلار افزایش یافت که 2916 درصد افزایش داشت.

به طور مشابه، پس از هاوینگ سال 2020، قیمت بیت کوین از کمی بیش از 9000 دلار به بیش از 27000 دلار تا پایان سال افزایش یافت، اما در دو ماه پس از نصف شدن نتوانست از 10000 دلار فراتر رود. دلایل دیگری مانند افزایش سرمایه گذاری سازمانی از سوی شرکت هایی مانند MicroStrategy و تصمیم پی پال برای اجازه به کاربران خود برای خرید و حفظ بیت کوین، نیز بر روند صعودی بیت کوین در سال 2020 تأثیر گذاشته است.

ماینرها چگونه در زمان هاوینگ همچنان سود کنند؟

ماینرها می توانند کارهای زیادی برای کسب درآمد انجام دهند، مانند:

اگر می‌خواهید به عنوان یک ماینر سود به دست آورید، از سخت‌افزارهای ارزان‌قیمتی مانند Dragonmit T16 و Antminer S17 استفاده کنید و مطمئن شوید که به یک استخر استخراج می‌پیوندید. این ASIC ها در حالی که برق نسبتا کمی مصرف می کنند، قدرت محاسباتی بسیار بالایی را ارائه می دهند.

برای اینکه درباره علت مصرف برق بیت کوین بدانید مقاله چرا بیت کوین برق زیادی مصرف میکند؟ را مشاهده کنید.

از تکنیک چینی استفاده کنید. ماینرها چینی از تجهیزات در ارتفاع بالا استفاده می کنند. هوا سرد است و برق ارزان‌تر از جاهای دیگر است. شما حتی می توانید سخت‌افزار خود را به آب و هوای سردتر که در آن برق ارزان‌تر است، منتقل کنید.

 

سوالات متداول

 

آیا قیمت بیت کوین پس از هاوینگ افزایش می‌یابد؟

بله ، همیشه به این صورت بوده که به اندازه خاصی قیمت آن بالا می رود و به شکلی سختی شبکه بیشتر می شود.

هاوینگ بعدی بیت کوین چه زمانی است؟

هاوینگ بعدی بیت کوین در روز یکشنبه 16 ارديبهشت 1403 رخ می دهد ، زمانی که پاداش بلوک به 3.125 کاهش می یابد.

هاوینگ بیت کوین چیه؟

هاوینگ به همان عمل سخت شدن شبکه استخراج بیت کوین برای ماینر بیت کوین و افزایش قیمت آن می گویند.

این مطلب چه میزان برای شما مفید بود؟

میانگین رتبه / 5. تعداد رای :

تا حالا کسی رای نداده! اولین نفر شما باشید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا