اخبار ارزها

نبرد ایالات متحده و چین برای برتری در بلاکچین

روابط آمریکا با چین را می توان به بهترین وجه “یخ زده” توصیف کرد. اولین و دومین اقتصاد بزرگ در جهان به طور فزاینده ای خود را در اختلافات قرار داده اند. از تجارت به امور مالی ، هوش مصنوعی تا مخابرات. چین و ایالات متحده همچنین به دلیل رفتار چین با همسایگان خود ، به ویژه تایوان ، به طور دیپلماتیک درگیر شده اند. چین کشور جزیره را استانی جدا شده می‌داند که باید به حوزه نفوذ کشور بازگردد ، در حالی که آمریکا تایوان را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت می شناسد و به این جزیره کمک می کند تا در برابر تجاوزات خارجی – یعنی چین. اخیراً ، این نظرات به جزایر مورد مناقشه ، گروهی از جزایر خالی از سکنه در دریای جنوب چین گسترش یافته است.

جنگ بر سر ارز دیجیتال

در نتیجه باعث کشف انبوهی از نفت در زیر دریا شد. چین با قرار دادن پایگاه های نظامی در این جزایر ، به طور فعال مرزهای بین المللی خود را گسترش داده است. این امر منجر به درگیری های پی در پی با کشورهای همسایه شده و همچنین ادعا می کنند که دریای چین جنوبی است. ایالات متحده این اقدام را محکوم کرده است. در فناوری ، وقتی صحبت از 5G است ، رقابت چشمگیری بین دو کشور وجود دارد. عرضه شبکه 5G هواوی – که برخی ادعا کردند ترفند دولت چین برای جاسوسی از رقبای خود است.

در اروپا با فشار ناظران ایالات متحده مواجه شد که برای جلوگیری از زیرساخت های دیجیتال متحدان آمریکایی لابی کردند. گسترش قابلیت های هوش مصنوعی چین ، فن آوری های تشخیص چهره ، تولید خودروهای الکتریکی و تسلط بر بازار صفحه خورشیدی ، همه این غول آسیایی را به رقابت فزاینده ای با آمریکا و در برخی موارد با عبور از آن پشت سر گذاشته است.

یکی از مناطق جنگ سرد آمریکا و چین که اخیراً در حال گرم شدن است ، این است که چه کسی بر صنعت بلاکچین و ارزهای دیجیتال تسلط خواهد داشت. مشاغل آمریکایی خود را به عنوان ارکان اصلی جامعه رمزنگاری ها تثبیت کرده اند.

در مورد دولت ایالات متحده نمی توان همین را گفت. در حالی که آمریکا رویکرد محتاطانه ای را به دنیای بیت کوین ، بلاکچین و فناوری دفتر مرکزی غیرمتمرکز دنبال کرده است که چین پیش قدم شده است. اما این برای آینده بلاکچین و در واقع آینده مالی به چه معناست؟

تسلط چین بر استخراج بیت کوین

در حالی که بیت کوین به عنوان یک شبکه غیر متمرکز و جهانی طراحی شده است که به هر کسی در هر مکانی اجازه می دهد فقط در بیش از یک دهه شرکت کند ، اما تصویر حداقل در هنگام مشاهده جامعه معدنکاری نمی تواند متفاوت باشد. در سال 2020 ، چین تقریباً 80٪ از قدرت پردازش جهانی را که شبکه بیت کوین را اداره می کند کنترل کرد – به این معنی که اکثر معاملات جهانی بیت کوین از طریق دستگاههای موجود در کشور انجام می شود.

دلیل؟

برق ارزان و دسترسی به جدیدترین و عالی ترین در سخت افزارهای استخراج. استخراج کنندگان بیت کوین در چین با غلظت زیاد در نزدیکی نیروگاه های زغال سنگ یا نیروگاه های برق آبی ، به ویژه در مکان هایی مانند مغولستان داخلی و استان یوننان یافت می شوند.

این به معدنچیان این امکان را می دهد تا هزینه های عملیاتی خود را به حداقل برسانند. زیرا در جستجوی جوایز استخراج از طریق نیروی عظیم الجثه ، توان خود را نسبت به رقبا در مناطق گران‌قیمت انرژی از دست می دهند.

با این حال ، این مزیت می تواند توسط دولت چین برای اعمال نفوذ بر شبکه از طریق راه های دیگر استفاده شود. امین گون سیرر ، یک دانشمند رایانه ای ترکی-آمریکایی و مدیر عامل شرکت Ava Labs ، یک شرکت تازه تأسیس غیرمتمرکز مالی ، معتقد است که دولت چین می تواند معدنچیان را مجبور کند تا در صورت تمایل معاملات برخی کیف پول ها را مسدود کنند.

“این یک مسئله بسیار مهم است. این کارگران معدن می توانند دستوراتی را دریافت کنند که آنها را مجبور می کند به روشی خاص اقدام کنند. “

او به وال استریت ژورنال گفت.

“دولت چین می گوید پول در آدرس های خاص نباید جابجا شود و معدنچیان چینی را وادار می کند معاملات خاصی را انجام ندهند ، بنابراین آنها می توانند به طور انتخابی کاربران خاصی از بلاکچین را حسگر کنند.”

این یک حرکت در ایالات متحده را برای کمک به بازگرداندن تسلط معدنچیان چینی آغاز کرده است.

استخراج بیت کوین در آمریکا

Core Scientific ، یک شرکت آمریکایی است که در زمینه استخراج بیت کوین در ایالات متحده فعالیت می کند ، صدها میلیون دلار برای ایجاد معادن در کارخانه های استفاده نشده در سراسر آمریکا جمع کرده است و دیگران نیز به آنها پیوسته اند. Marathon Patent Group ، که در مونتانا و داکوتای شمالی استخراج می کند. در اوایل سال 2021 شاهد افزایش 9 برابری سهام خود بوده و Riot Blockchain ، رقیب خود در خارج از ایالت نیویورک ، نیز از سرمایه گذاری قابل توجهی برخوردار است.

در حالی که این شرکت ها سهم بازار خود را نسبت به استخراج بیت کوین افزایش داده اند ، هنوز مسیری طولانی در پیش است. مغولستان داخلی ، قطب استخراج کنندگان بیت کوین ، 8٪ از قدرت محاسباتی مورد نیاز برای اجرای بلاکچین جهانی را به خود اختصاص داده است. این بیشتر از میزان توان محاسباتی اختصاص یافته به بلاکچین در ایالات متحده در حال حاضر است. “یک مسابقه فضایی جدید وجود دارد. این مسابقه ساخت فضای مجازی و کنترل سیستم ها و حاکمیت است که اقتصاد دیجیتال را قدرت می بخشد. “

با کشیده شدن ایالت ها به دنیای ارزهای دیجیتال، ایالت هایی که می توانند بیشترین نفوذ را بر جوامع مانند بیت کوین اعمال کنند، مزیتی خواهند داشت.
کریس لارسن، یکی از بنیانگذاران ریپل در یک قطعه نظر نوشت:

«دست کم ۶۵ درصد معدن رمزارز در چین متمرکز است، به این معنی که دولت چین اکثریت مورد نیاز برای استفاده از کنترل بر آن پروتکل ها را دارد و می تواند به طور مؤثری معاملات را مسدود یا معکوس کند.»


او به این نتیجه رسید:

«جنگ سرد فناوری اینجاست – و آمریکا برنده نمی شود.» اما این تنها عرصه ای نیست که چین به دنبال تسلط بر ایالات متحده است.

یوان دیجیتال چین


بانک مرکزی ارزهای دیجیتال یا CBDCs تبدیل به یک موضوع داغ برای چندین ایالت در سراسر جهان، به ویژه چین شده اند.
این یوان دیجیتال در مرحله آزمایش پیشرفته با بیش از 100،000 نفر در چین دانلود یک برنامه تلفن همراه از بانک مرکزی آنها را قادر می سازد. به صرف راهنماهای کوچک دولت از پول نقد دیجیتال با بازرگانان ، از جمله رسانه های چینی استارباوکس و مک دونالد است.
در همین حال آمریکا هنوز در مراحل اولیه کاوش در ادراک عمومی نسبت به نسخه خود از یک ارز دیجیتال قرار دارد.
اما جاه طلبی های چین برای ارز دیجیتالی خود – فراتر از دادن دسترسی مستقیم به عادات هزینه های شهروندانش – این است که در نهایت موقعیت برجسته دلار آمریکا را به عنوان ارز ذخیره جهان به چالش بکشد.

هیئت تحریریه فایننشال تایمز گفت:

“توسعه سریع ارز دیجیتال بانک مرکزی در چین می تواند نظم پولی جهانی را برهم بزند.”

در ادامه مقاله پیشنهاد شد که یوان می تواند:

“شبکه های پرداخت مرزی رقیب غرب مانند سوئیفت را که ایالات متحده برای اجرای تحریم ها استفاده کرده است” دور بزند. الکس تپسکات ، نویسنده مشترک کتاب انقلاب بلاکچین ، گفت: “چین در آستانه راه‌اندازی ارز دیجیتال خود است در حالی که حداقل در مورد این موضوع ، ایالات متحده قدم های خود را می کشد. دو دیدگاه برای این ارزهای دیجیتال بانک مرکزی نمی تواند تفاوت بیشتری داشته باشد. در حالی که ایالات متحده می خواهد از دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره جهانی محافظت کند ، چین می خواهد مدل اقتصادی خود را در سراسر جهان صادر کند و کنترل داخلی را تقویت کند. “

چین در فضای بلاکچین

به طور گسترده تر ، نوآوری چین در فضای بلاکچین همچنین به غول آسیایی کمک می کند تا از رقیب خود جلو برود. بانک خلق چین به تنهایی بیش از 80 اختراع ثبت شده مربوط به ارزهای دیجیتال را ثبت کرده است. برخی در ایالات متحده زنگ خطر را درباره آنچه در حال افزایش شکاف بین دو کشور است ، به صدا درآورده اند.

“برای سیاست گذاران آمریکایی و غربی بسیار مهم است که درک کنند چقدر جدی است چین و سایر کشورها از ارزهای دیجیتال و فناوری بلاکچین استفاده می کنند. هوشیاری در مورد آنچه می توان انتظار داشت از کسانی که به دنبال تسلط در این فضا هستند ، مهم است ، پیامدهای آن برای سیستم مالی و پولی بین المللی و برجسته‌تر ، دلار آمریکا به عنوان واحد پول هژمونیک جهان و برجستگی بین المللی آمریکا بسیار مهم است.”

اتاق تجارت دیجیتال سال گذشته در مقاله ای هشدار داد. اما ممکن است خیلی دیر شده باشند. یک سال قبل از گزارش اتاق تجارت دیجیتال ، شی جین پینگ ، رئیس جمهوری خلق چین به قدرتمندترین نهاد سیاسی چین گفت که دستیابی به مزیت در بلاکچین برای موفقیت آینده این کشور بسیار مهم است. “تقویت تحقیقات اساسی ، تقویت توانایی اصلی نوآوری و تلاش برای اینكه چین بتواند در زمینه ظهور بلاكچین موقعیت پیشرو را بدست آورد ، قله های فرماندهی نوآوری را اشغال كرده و مزایای جدید صنعتی را بدست آورد ، ضروری است.” برخی از این لحظه رمزنگاری Sputnik را نامیده اند ، اشاره به اوایل اتحاد جماهیر شوروی در مسابقه فضایی که باعث شد سیاست گذاران آمریکایی صدها میلیارد دلار به برنامه فضایی خود بپردازند. آیا آمریکا می تواند عقب بماند یا آنها عقب می مانند؟

این مطلب چه میزان برای شما مفید بود؟

میانگین رتبه / 5. تعداد رای :

تا حالا کسی رای نداده! اولین نفر شما باشید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا