در اوایل دهه ۲۰۰۰ ، روزنامه نگاران فن آوری دریافتند که تعداد نامتناسبی از کالاهای عالی و خوب سیلیکون ولی در برخی از مراحل به یک شرکت رسیده است.
این شرکت پی پال بود و فارغ التحصیلان آن ، “مافیای پی پال” لقب گرفتند ، برجسته‌ترین چهره های این فناوری حضور داشتند. پیتر تیل پی پال را تاسیس کرد و در ادامه شرکت های تجزیه و تحلیل داده ها ، پالانیریر و موسس بنیانگذاران صندوق ، یک شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر با بیش از ۶ میلیارد دلار تحت مدیریت و پورتفولیوی شامل ایربی ان بی، لیفت، اسپاتیفای و استریپ را تاسیس کرد.


مکس لوچین ، بنیانگذار و مدیر پی پال، به سمت اصلی در Yelp و Keynote رفت و استیو چن ، برنامه نویس سابق این شرکت ، به تاسیس یوتیوب پرداخت. مدیر مالی پی پال ، Roelof Botha ، سهامدار Sequoia Capital است ، که در واتس اپ، اپل، گوگل، یوتیوب، اینستاگرام، لینکدین و دیگران سرمایه گذاری کرد و در نتیجه ارزش فعلی بازار سهام بورس ۱.۴ تریلیون دلار – تقریبا معادل ۲۲٪.

بعد ایلان ماسک است و همه ما می‌دانیم که او بعد چه کاری انجام داد. همین امر بسیاری از ناظران رمزنگاری را به فکر فرو برد: آیا یک شرکت معادل در رمزنگاری وجود دارد؟

مافیای کوین بیس

اگر محدودیت استانداردها به یک نهاد واحد محدود شود ، کوین بیس به نزدیکترین حالت برای تکرار موقعیت پی پال به عنوان یک پادشاه تبدیل می شود.
کارمندان سابق بورس رمزنگاری در تلاشند تا انواع مختلف سرمایه گذاری رمزنگاری را پیدا کنند. اولاف کارلسون-وی ، اولین کارمند کوین بیس، اندکی پس از آن برای راه‌اندازی Polychain Capital ، صندوق محافظت از ارز رمزنگاری شده ، در سال ۲۰۱۶ ترک کرد.
شرکت وی سرمایه گذاری هایی را در DFinity ، کوین بیس، Kik ، Compound و Celo انجام داده است. Polychain در معاملات بالغ بر ۲۵۰ میلیون دلار در ۱۲ ماه گذشته شرکت کرده است.


فرد ارسام و برایان آرمسترانگ پس از ملاقات در یک فروم زیرساخت بیت کوین ، کوین بیس را در سال ۲۰۱۲ تأسیس کردند. Ehrsam در سال ۲۰۱۷ عزیمت کرد و شرکت سرمایه گذاری Paradigm را ایجاد کرد که در Comound ، Uniswap ، BlockFi ، Chainalysis و بازار ارزهای رمزنگاری Zora سرمایه گذاری کرد.


آنتونیو جولیانو ، که بیش از یک سال به عنوان توسعه دهنده نرم‌افزار در این صرافی فعالیت می کرد ، اقدام به راه‌اندازی سایت تجارت غیرمتمرکز dYdX با پشتیبانی Polychain Capital کرد.
یکی دیگر از توسعه دهندگان فناوری ، Preethi Kasireddy ، در سال ۲۰۱۷ برای راه‌اندازی TruStory ، یک انجمن مباحث رمزنگاری که در اوایل سال ۲۰۲۰ تعطیل شد ، عزیمت کرد.

لیندا زی و جوردن کلیفورد قبل از ادامه راه سایر فارغ التحصیلان و راه‌اندازی صندوق سرمایه گذاری خود در کوین بیس دیدار کردند. سرمایه Scalar در مواردی مانند Dfinity ، dYdX و اخیراً سرمایه گذاری کرده است Aleo، یک شرکت نرم افزاری محرمانه است. 

نیک توماینو با تایید ۱ ، تراکت مشابهی را دنبال کرد ، جوزف اورگو ادامه داد: District0x ، شبکه ای از بازارهای غیرمتمرکز ساخته شده اتریوم و IPFS ، Caleb Tebe Radar Relay را ساختند و پاتریک لوریو MerkleX را راه‌اندازی کرد که هر دو نسخه غیرمتمرکز صرافی کوین بیس را ارائه می دهند. 

در حالی که کارمندان سابق کوین بیس بسیاری از جنبه های فضا را تعریف کرده اند ، به ویژه در مورد سرمایه گذاری رمزنگاری ، اگر به اعضای موسس بنیاد Ethereum نگاه کنیم – که به همان معنای پی پال و کوین بیس یک تجارت نیست – حتی یک لیست چشمگیرتری از افراد ثابت سابق.  

مافیای اتریوم

هنگامی که ویتالیک بوترین در سال ۲۰۱۳ روزنامه سفید اتریوم را منتشر کرد ، بلافاصله تیمی را جمع کرد که نه تنها Eth ، بلکه کل اکوسیستم رمزنگاری را توصیف می کند.
چارلز هوسکینسون در اواخر سال ۲۰۱۳ به بوترین پیوست ، اما به دلیل اختلاف نظر در مورد مسیر پروژه ، خیلی زود آن را ترک کرد. بعداً هوسکینسون با Dan Larimer همکاری کرد تا به او کمک کند BitShares ، مبادله رمزنگاری منبع باز را شروع کند – Larimer بعداً Steem و EOS را تاسیس کرد.


در همین حال ، هوسکینسون IOHK را ایجاد کرد که Cardano ، یکی از بزرگترین بلاک چین ها را از نظر ارزش بازار و Emurgo را که یک تجارت فناوری بلاکچین است ، توسعه داد.
آنتونی دی لوریو یکی دیگر از بنیانگذاران اولیه اتریوم بود. تقریباً در همان زمان که با Eth درگیر شد ، او KryptoKit ، کیف پول رمزنگاری را تاسیس کرد که با آن Erik Voorhees ، بنیانگذار شرکت تجارت رمزنگاری ShapeShift و Roger Ver ، که بعداً مروج Bitcoin Cash می شود ، به آن پیوست.


دی لوریو قبل از تأسیس Decentral ، یک شرکت رمزنگاری که Jaxx ، یک کیف پول رمزنگاری موفق را ایجاد کرد ، Ethereum را ترک می کند تا به عنوان اولین افسر دیجیتال بورس اوراق بهادار تورنتو تبدیل شود.
میهای آلیسی و امیر چتریت دو عضو بعدی فاب ۵ اصلی اتریوم هستند. قبل از راه‌اندازی اتریوم ، Alisie و Buterin برای پوشش اتاق ارزهای رمزپایه که به سرعت در حال گسترش است ، مجله بیت کوین را تاسیس کردند. آلیسی در سال ۲۰۱۵ اتریوم را ترک کرد تا Akasha ، یک چارچوب اجتماعی اتریوم را تأسیس کند.


بوترین در سپتامبر ۲۰۱۳ در یک کنفرانس تجاری بیت کوین در آمستردام با چتریت ، تبعه آمریکایی-اسرائیلی ملاقات کرد. او در تأسیس بنیاد سوئیس اتریوم تأثیرگذار بود ، اما وقتی موج دوم بنیانگذاران اتریوم رسید پروژه را ترک کرد.

گاوین وود ، جوزف لوبین و جفری ویلک همگی در جریان زیر به پروژه پیوستند. وود تا زمان پیوستن به اتریوم در سال ۲۰۱۳ ، به عنوان یک دانشمند تحقیقاتی در مایکروسافت کار می کرد. در طول سه سال حضور در این پروژه ، وی در ایجاد زبان برنامه نویسی Solidity مشارکت داشت و به عنوان مدیر فنی بنیاد اتریوم خدمت کرد.
در سال ۲۰۱۶ ، وی بنیان وب ۳ را با همکاری یکی دیگر از فارغ التحصیلان بنیاد اتریوم ، جوتا اشتاینر ، تاسیس کرد تا Polkadot ، شبکه ای از زنجیره های بلوکی با قابلیت همکاری با حدود ۴۰ میلیارد دلار ، رشد کند.


ویلکه قبل از عزیمت برای تأسیس Grid Games ، استودیوی بازی های ویدیویی مستقر در هلند ، یکی از پرکارترین توسعه دهندگان اتریوم بود.
جوزف لوبین ، که قبلاً در امور بانکی کار می کرد ، در بودجه اولیه پروژه و کاوش در مدل های بازار ارز جدید رمزنگاری شده تأثیرگذار بود. هنگامی که وی پروژه را ترک کرد ، وی ConsenSys ، دستگاه جوجه کشی شرکتهایی مانند MetaMask و Gitcoin و همچنین رمزگشایی مستقل از نظر ویراستاری را تأسیس کرد.

وی همچنین در جذب شرکای تأثیرگذار اتریوم – مانند JPMorgan ، CME Group ، BNY Mellon ، Credit Suisse ، Banco Santander ، BBVA ، ING ، UBS ، BP ، Intel و Microsoft برای مشارکت در فضا مهم بوده است.

اما نقش بنیاد اتریوم به عنوان تهیه کننده پروژه های بعدی در همین جا متوقف نشد. Nervos Networkبلاکچین، یک اکوسیستمعمومی منبع باز و مجموعه ای از پروتکل ها ، کیف پول ساز توروس، بلاکچین و شرکت اینترنت اشیا نوآوری های بلوط و شبکه Raiden همه توسط دانش آموختگان اتر ساخته شده اند. 

به طور واقعی ارزدیجیتال ، پروژه ای که بیشتر از غول پرداخت تقلید می کند کمتر یک شرکت در فهرست عمومی است و بیشتر یک شبکه غیرمتمرکز است.

ارسال پاسخ